YKS sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak?

  • 02 Temmuz 2019
  • 16 kez görüntülendi.
YKS sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak?

İyi bir üniversite hayaline sahip yüz binlerce öğrenci, 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na katılım gösterdi. TYT, AYT ve YDT oturumlarına giren adaylar, gözlerini ÖSYM‘den ‘YKS sonuçları açıklandı!’ açıklamasına çevirdi. Bu doğrultuda, üniversite sınavı sonuçlarına yönelik araştırmalar da Google üzerinde bir hayli yoğunluk kazandı. Geçtiğimiz haftalarda TYT, AYT ve YDT soru ve cevapların da erişime açılması, öğrencilerin YKS sonuçları için heyecanını iki kat arttırdı. Peki, YKS sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak?

2019 YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? ÖSYM TARİH VERDİ

Haberimizin detaylarından, ÖSYM’nin 2019 YKS sonuçlarını açıklayacağı tarihi öğrenebilir, puan hesaplamadan tercih sürecine kadar birçok konuda fikir edinebilirsiniz.

İşte, ayrıntılar;

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının saat kaçta açıklanacağına dair ise bir bilgi henüz yok.

Sonuçlar, ÖSYM‘nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden erişime açılacak. Öğrenciler, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebilecekler..

YKS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak. 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 20 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihleri arasında ÖSYM‘nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açık olacak. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanıyor.

Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır

TERCİH NASIL YAPILACAK?

Adaylar tercihlerini,T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM‘nin https://ais.osym.gov.trinternetadresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

2019-YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ


Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test