Okullarda Uydu Üzerinden İnternet Erişimi

  • 16 Mart 2019
  • 336 kez görüntülendi.
Okullarda Uydu Üzerinden İnternet Erişimi

Okullara uydu üzerinden internet erişimi sağlanmasına ilişkin Millî Eğitim Bakanlığı ile Türksat AŞ arasında sözleşme imzalanması dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonu´nda tören düzenlendi. 

“Uydu üzerinden İnternet erişimi olmayan okulumuz kalmayacak”

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, törende yaptığı konuşmada: “Günümüzde internetin olmaması elektriğin olmaması kadar önemli. Çünkü bilgiye erişemiyorsunuz. Türksat gibi bir kurumumuz, uzayda dolaşan uydularımız var. Onların vasıtasıyla bu okullarımıza internet erişimini sağlama imkanımız olacak. Bir kısmına, yaklaşık yarısına zaten sağlamıştık. Şu an yaklaşık 5 bin 100 okulumuz uydu üzerinden internete önümüzdeki süreçte erişmiş olacak. Böylece internet erişimi olmayan okulumuz da kalmayacak.”  

Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile GSM operatörleri arasında, “Türkiye´nin Operatörlerinden Türkiye´nin Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, törende yaptığı konuşmada, Bakanlığın çevrim içi sosyal eğitim platformu EBA´nın Türkiye için önemli bir eğitim portalı olduğunu belirterek, platformun içeriğini her geçen gün daha da zenginleştirdiklerini söyledi. Toplumun bilgiye kolayca ulaşabilmesinin önemine işaret eden Denemeç, “Mekandan bağımsız olarak çocuklarımızın bilgiye ve buradaki farklı eğitim içeriklerine ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Kendi telefonlarından bu içeriklere ulaşabilecekleri gibi annelerinin, babalarının, ablalarının, ağabeylerinin telefonlarından da ulaşabilirler. Tableti veya akıllı telefonu olan Türkiye´deki tüm bireylerin de bu içeriklere ulaşma fırsatı var.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bilgi ve iletişim altyapılarındaki gelişmelerden en fazla faydalanılan alanlardan birinin eğitim olduğunu belirtti.  Sayan, “Bilgiyi etkin kullanabilmek için de eğitimde teknolojik altyapıların yoğun şekilde kullanılması gerekir.” diye konuştu. Sayan, çocuk ve gençlerin donanımlı ve bilinçli bireyler olarak yetişmeleri için bilgiyi etkin ve verimli kullanmalarının sağlanması gerektiğini söyledi. Operatörler tarafından EBA´daki eğitim içeriklerine ücretsiz erişme imkânı sunulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayan, “Uygulamanın nisan ayı sonundan önce faaliyete geçeceğini, mayıs ayında da tam olarak faaliyette olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.


MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl Yılmaz Türkiye´nin iletişim altyapısında önemli mesafeler alındığını söyledi.Yılmaz, iş birliğinin, 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmadaki ulusal çabanın ve toplumun tüm kesimlerinin bu konuda birlikte çalıştığının bir göstergesi olduğunu söyleyerek, konuşmaların ardından protokol antlaşması imzalandı. 

EBA, aylık 3 GB´ye kadar ücretsiz olacak
Protokol kapsamında, tüm cep telefonu abonelerinin, EBA´nın “www.eba.gov.tr” internet adresinden ve EBA mobil uygulaması üzerinden eğitim içeriklerine erişimi, aylık 3 GB´ye kadar ücretsiz olacak.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test