Yakıcı Sır Stefan Zweig

  • 21 Temmuz 2018
  • 363 kez görüntülendi.
Yakıcı Sır Stefan Zweig

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

 

Yakıcı Sır – Stefan Zweig Türkiye İş Bankası Yayınlarının Modern Klasikler Dizisinin 61 numarası olarak öne çıkıyor. Kitaptaki konular ise yetişkinlerin gündelik hayatları olsa da 12 yaşında bir oğlan çocuğu kitabın başkahramanı oluyor. Bu çocuk kendi gözünden hem kendisinin hem de akranlarının aile ve sosyal yaşamdan beklentilerini anlatıyor.

 

Yakıcı Sır – Stefan Zweig. Avusturya Alplerinde bir otelde gelen hikayesiyle başlıyor. Baron isminde bir genç adamın sadece gönül eğlendirmek için bol çapkınlıkla ve kendince masum gördüğü bir ilişki niyetiyle girdiği otelin konuk listesine göz atarken umduğunu bulamaması dikkat çekiyor. Burada hayıflanmalara başlayan bu adam etrafa  bakınırken ‘Mais tais toi Edgar’ şeklinde bir ses duyarak buradaki macerasına başlıyor. Edgar, çok ağır bir hastalık geçirmiştir ve bu çocuk doktorunun tavsiyesi üzerine babası tarafından annesiyle tatile gönderilmiştir. ‘Kes sesini Edgar!’ diye bağıran da annesidir. Baron ise ağına yeni birini düşürme sevincini yaşarken bu kadınla bir muhabbet kurarak yakınlaşmanın ve tatili birlikte geçirebilme düşüncesini kurgular.

Ancak kadından yüz bulamayacağını anlayınca oğlu Edgar ile arkadaş olmaya çalışır. Ona bazı sözler vererek sahici bir arkadaşmış gibi birlikte güzel vakit geçirirler. Edgar ise tehlikeli arkadaşı Baron’u annesiyle tanıştırır. Hep birlikte yenen -akşam yemeğinden sonra Baron’un gerçek buluşma nedeni ve ana hedefi ortaya çıkarken gizemli bakışmalar ve yetişkin sohbetleri dikkat çekecektir. Tehlikeli arkadaşını annesinden kıskanan Edgar, tanıştırmasaydım diye hayıflanmaya başlasa da çok fazla zaman geçmeden bu işin içinde başka bir iş olduğunu anlar ve tüm fikir ve eylemleri takip eder.  Bu noktadan sonra da yetişkinlerin entrikalı, yalan dolu ve tehlikeli ilişkileri 12 yaşındaki küçük Edgar’ın gözünden bir solukta anlatılıyor.

 

Yakıcı Sır – Stefan Zweig. Baron’un akşam yemeği sonrası kadını odaya çıkarmaya çalışmasıyla annesinin seslerini duyan Edgar’ın  Baron’a saldırması bir olur. Baron otelden ayrılırken Edgar’da otelden kaçarak büyükannesinin evine gider. Ama Edgar’ın ne yaşadığı ve neden kaçtığı gibi sorular sorulmaya başlanırken o asla gerçeği açıklamaz ve annesini herkesten korur.

Sayfa Sayısı: 96
Baskı Yılı: 2016
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 96

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test