Tolstoy Üç Ölüm (Çağdaş Rus Öyküleri) Sesli Kitap

  • 08 Temmuz 2018
  • 399 kez görüntülendi.
Tolstoy Üç Ölüm (Çağdaş Rus Öyküleri) Sesli Kitap

Tolstoy Üç Ölüm (Çağdaş Rus Öyküleri) Sesli Kitap

 

Sesli Kitap Nedir?

Bir kitabın okunmak suretiyle ses kaydının yapılması ile derlenen kitaplara sesli kitap denmektedir. Eskiden sadece görme engelliler için düşünülen sesli kitap artık tüm okuyucuların kullanımı amacıyla da üretilmektedir. Sesli kitap nedir? Avrupa ülkelerinde pek çok kitabın profesyonel şekilde hazırlanmış sesli versiyonu satıştadır. Hatta özellikle araba sürerken CD çalarda dinlemek üzere tercih edilen sesli kitaplar ülkemizde de son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır.

Sesli kitap nedir? Sesli kitaplar daha çok görme engelliler için düşünülse de görme engellilere yönelik kitaplar kabartma harfleriyle basılanlardır. Ancak kabartma baskının daha yüksek maliyetli ve zor olması nedeniyle tüm kitapların bu şekilde basılması çok mümkün değildir. Braille alfabesini bilen ve kullanan görme engellilerin sayısı ülkemizde ne yazık ki çok fazla değildir ve bu sorunun çözümü için ilk seçenek sesli kitap kullanımıdır. Önceleri ağır devirli plaklara daha sonra da makara bant ve kasetlere kayıtlar yapılırken dijital ortamdaki kayıtlara geçiş süreci sesli kitap için en uygun ortamdır. Normal bir cd üzerine iyi kalitede 12 saat ses kaydı olurken kaydın çoğaltılması da birkaç dakikadır. Sesli kitap için ana malzeme olan CD’lerin saklanması ve taşınması da çok kolaydır.

Sesli kitap nedir? Görme engelliler için çok iyi bir seçenek olan sesli kitap üretimi, bu amaçla özel olarak yapılan ses kayıt odalarında yapılmaktadır. Devlet kütüphanelerinin bazı bölümlerinde, üniversitelerde ve bazı kurumların bünyesinde ses kayıt odaları vardır. Ayrıca daha amatör koşullarda bir bilgisayar ve mikrofon yardımıyla da her bir okuyucu kendi evinde sesli kitap kaydını yapabilmektedir.

 

Tolstoy Üç Ölüm (Çağdaş Rus Öyküleri) Sesli Kitap

Tolstoy Üç Ölüm (Çağdaş Rus Öyküleri) Sesli Kitap

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevil dedi ki:

    Öykünün kısaltılmış hali ile güzel anlaşılır şekilde seslendirme yapılmış emeğinize sağlık tavsiye ederim mutlaka dinleyin.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test