Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı

  • 22 Temmuz 2018
  • 415 kez görüntülendi.
Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı

Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı

 

Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı kitabıyla tarihi bir entrika hikayesi kaleme alıyor. Nobel Edebiyat Ödülü kazanan bir roman olarakta ayrı bir öneme sahiptir. Kitabın baş kahramanı olan Nakkaş Zarif Bey bir gece öldürülür ve ıssız bir kuyuya atılır. Zarif Bey, Zeytin, Leylek ve Kelebek Başnakkaş olan Osman’ın nakkaşhanesinde çalışır. Osman’dan saklı bir kitap çiziminde çalışırlar. Kitabın çiziminden  bir yıl sonra Enişte Efendi’nin akrabası Kara gelir. Kara, eniştesinin yanından ayrılmış ve 12 senedir İstanbul dışındadır. Eniştesinin kızı Şekûre’ye olan aşkını anlatmıştır ama Enişte Efendi ikisinin evlenmesine razı değildir. Şekûre ise başkasıyla evlenmiştir ama savaşa giden kocası 4 yıl geçmesine rağmen gelmemiştir.

 

Orhan Pamuk- Benim Adım Kırmızı. Zarif Efendi’nin ölümünden hemen sonra halk arasında bir korku başlar. Herkes şüpheler içinde yaşarken bu kitaptan kimsenin haberi yoktur. Enişte Efendi’de katili bulma görevini Kara’ya verir. Bu kitap olayı duyulmaya başlar ve kitabın son sayfasındaki resmin dinsizlik ifade ettiği dedikodusu yayılır. Zarif Efendi’nin de bu nedenle öldürüldüğü konuşulmaya başlanır. Şekûre ile Kara arasında bohçacı Ester aracılığı ile mektuplaşmaya başlarken Kara’yla görüşen Şekûre eve gittiğinde babasının cansız bedenini bulur. Birisi babasını öldürmüştür ve kitabın son sayfasını da alıp gitmiştir. Şekûre sabah Kara’ya bir haber yollar ve babasının öldüğünü anlatır. İkisi evlenmeye ve bu işin üstünde birlikte gelmeye söz verirler. Ama Şekûre kocasından boşanmadığı için bu olamaz. Sahte şahitler ile savaştan dönmeyen kocasının öldüğünü söyletirler ve Kadı tarafından Şekûre boşanır. Kara’yla Şekûre evlenene kadar Enişte Efendi’nin öldüğünden kimsenin haberi yoktur. Hemen ertesi gün Enişte Efendi’nin öldüğünü herkese duyururlar.

Padişah Üstat ise Osman ve Kara’ya katili bulma görevini verir. Katili bulmaya çalışan Kara ise Zarif Efendi’nin üzerinden çıkan bir resim olduğunu öğrenir. Üstat Osman’la uzun süre bu resmi incelerler.  Günlerce esim inceledikten sonra eve giden Kara, Şekûre’yi evde bulamaz. Şekûre’nin kayınpederinin evinde olduğunu duyar ve yanına bir sürü adam toplayıp Şekûre’yi almaya gider. Zorla Şekûre’yi alır ve Kelebek’in evini aramaya gider. Ama evinde hiçbir şey yoktur. Kara daha sonra Kelebek’i de yanına alarak Zeytin’in evine giderken Zeytin ise evde yoktur. En son hep birlikte Leylek’in kapısını çalarlar o da yoktur. Hepsinin toplanarak konuşmalarından sonra katil kendini ele verir ve hepsi gerçeği öğrenir. Katil ile kavgaları sırasında Kara çok ağır bir şekilde yaralanır.

Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı Katil ise Şekûre’nin eski kocasının kardeşi olan Hasan’ın elinden yanlış kişi zannedilerek öldürülür. Katilin bulunması herkesi sevindirir. Ama Kara’nın sağlığı asla eskisi gibi olmayacaktır.

Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı kitabıyla sonundaki şaşırtıcı finalle birlikte hayatta asla pes edilmemesi gerektiğini vurgularken yaşamdaki her türlü güçlüğün sonunda bambaşka şeylerin de yaşanabileceğini hatırlatır.

Yazar: Orhan Pamuk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 1998

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test