Colson Whitehead – Yeraltı Demiryolu

  • 19 Temmuz 2018
  • 379 kez görüntülendi.
Colson Whitehead – Yeraltı Demiryolu

Colson Whitehead – Yeraltı Demiryolu

 

Colson Whitehead – Yeraltı Demiryolu kitabı 2016 yılında Amerikan Ulusal Kitap ödülünü alarak ardından 2017 yılında Pulitzer ve Arthur C. Clarke ödüllerini almıştır. Amerikan edebiyatının en ünlü yazarlarından Colson Whitehead’in çağdaş klasikler arasında anılan bu romanı Amerikan kültürü ve tarihini anlatıyor.

 

Colson Whitehead – Yeraltı Demiryolu eserinde Amerika’nın derin tarihine değiniliyor ve okuruna ilham verici bir mücadele öyküsü anlatılıyor. Amerika’ya getirilen ve köleleştirilen bir kadın olan Ajarry’nin öyküsüyle kitap başlıyor. Kölelerin yaşadığı bir coğrafya haline gelen ülkedeki bir başka köle kadın olan Cora’nın hikayesine değiniliyor. Cora, Amerika’yı baştan başa diğerine kat ediyor ama yıllar geçse de bazı şeyler pek değişmiyor. Bir düşün ağrılığını ve verilen yanıtlarını Amerika toprağına işleyen kitapta yıllar geçse de akıldan silinmeyecek bir hikaye aktarılıyor.

Kölelerin kendi arasındaki bazı hiyerarşi uygulamalarından, beyazlar arasındaki köleliğe dair farklı bakış açılarına, coğrafyalara göre değişen fikir akımları ve davranışlardan, insan öldürmede cinayetin nedenlerine kadar uzanan bir kurgu söz konusudur. ABD’nin Georgia eyaletinde başlayan kölelik hikayesinde Güney Carolina, Kuzey Carolina, Tennessee eyaletleri de işin uzandığı coğrafyalar oluyor. Kahramanlarımızdan Cora’nın kaçış öyküsü ise inişli çıkışlı bir grafik gösterirken 1800’li yıllarda geçen hikayede Cora’ya kurtuluş şansı tanınmıyor ve her defasında yakalansa da tekrar kaçmaya çalışıyor. Her kaçışında ona başka vicdanlı eller yardım ederken diğer taraftan her kaçışta vicdansızlığın bataklığında tekrar tekrar esir alınıyor.

 

Colson Whitehead – Yeraltı Demiryolu. Köle bir kadının onu yok etmeye kararlı vermiş bir dünyada yaşadığı ölüm kalım mücadelesinin sonuçları işleniyor. Bu mücadelelerin günümüze kadar yansıyan etkileri, adaletsizlikleri, insanlık suçları ve diğer pek çok sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sarsıcı satırlarıyla aynı zamanda sorgulayıcı olan roman, NY Times’dan The Wall Street Journal’a uzanan bir segmentte yer alan tüm basın tarafından Yılın En İyi Kitapları arasında adı geçmiştir. Halen çözülmemiş olan negatif ayrımcılığın, ırkçılığın ve eşitsizliklerin detaylı şekilde işlendiği bir kitaptır. Ayrıca eleştirmenlerden tam not alırken çok satanlar listelerinde aylar boyunca zirvede kalan ve ödüllere doymayan bu eser, okunmayı gerçekten hakediyor.

 

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 334

Yayınevi : Siren Yayınları

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test