Türkiye’nin Üniversite Mezunu Profili Değişiyor

  • 18 Haziran 2018
  • 614 kez görüntülendi.
Türkiye’nin Üniversite Mezunu Profili Değişiyor

Türkiye’nin Üniversite Mezunu Profili Değişiyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Türkiye’deki yükseköğrenim gören öğrencilerin ebeveynlerinin yüzde 73’ünün üniversite mezunu olmadığını belirterek, “Avrupa Yükseköğretim Alanı üye ülkelerindeki genel eğilimden farklı olarak, Türkiye’de ebeveynleri yükseköğrenim görmemiş ailelerden gelen bireylerin üniversite eğitimi alma oranı Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla. Türkiye’de üniversite mezunlarının profili değişiyor. Bu önemli, olumlu bir sosyolojik süreç. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de ebeveynlerinden farklı, yeni bir nesil yetişecek.” dedi.

 

YÖK Başkanı Saraç, yaptığı açıklamada, Fransa’da 24-25 Mayıs’ta düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi’nde sunulan Bologna Süreci Uygulama Raporunda, “üniversiteye yeni başlayan ve ebeveynleri yükseköğretim derecesine sahip bireyler” ile “yükseköğretim derecesine sahip 45-64 yaşlarındaki genel nüfus” arasında yakın ilişki tespit edildiğini söyledi.

Üye ülkelerin genelinde, 45-64 yaşlarındaki üniversite mezunu nüfus arttıkça, ebeveynleri yükseköğretim derecesine sahip bireylerin üniversiteye katılımının da arttığını belirten Saraç, bu ülkelerde yükseköğrenim görmemiş ailelerden gelen bireylerin ise ülkemize oranla yükseköğretime katılımının düşük olduğu gerçeğini vurguladı.

“Türkiye’nin üniversite mezunu, yetişmiş insan profili değişiyor”

Başkan Saraç, Türkiye’nin, erişim noktasında birçok üye ülkeden farklılık gösterdiğine dikkati çekerek, “Türkiye’de üniversite okuyan öğrencilerin ebeveynlerinin yüzde 73’ünün üniversite mezunu olmadığını görüyoruz. Avrupa Yükseköğretim Alanı üye ülkelerindeki genel eğilimden farklı olarak, Türkiye’de, ebeveynleri düşük eğitim seviyesine sahip ailelerden gelen bireylerin üniversite eğitimi alma oranı Avrupa ülkelerine göre daha fazla. Türkiye’nin üniversite mezunu yetişmiş insan profili değişiyor. Bu önemli, olumlu bir sosyolojik süreç. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de ebeveynlerinden farklı, yeni bir nesil yetişecek.Ülkemizde yükseköğretim derecesine sahip 45-64 yaşlarındaki nüfusun oranı yüzde 9,3. Yükseköğretime yeni başlayan ve ebeveynleri yükseköğretim derecesine sahip olan nüfus oranı da yüzde 20. Bu veriler gösteriyor ki, ülkemizde üniversite eğitimi almamış ailelerden gelen bireyler de yükseköğretime katılım sağlayabiliyor”dedi.

 

Türkiye’nin Üniversite Mezunu Profili Değişiyor

yükseköğretim,

kpss,

2018,

saraç,

türkiye,

Türkiye’nin Üniversite Mezunu Profili Değişiyor

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emine dedi ki:

    İşsiz bir mezun kitlesi varsa (ki var) diplomanın pek de bir faydası olduğunu düşünmüyorum.Üniversitelerin eğitim açısından içinin doldurulmadığı sürece üniversite mezunu sıfatını taşımak çok anlamlı değil sanki.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test