2018 Öğretmenlik Lisans Programlarına Düzenleme

  • 17 Haziran 2018
  • 582 kez görüntülendi.
2018 Öğretmenlik Lisans Programlarına Düzenleme

2018 Öğretmenlik Lisans Programlarına Düzenleme

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) koordinasyonunda güncellenen 25 öğretmenlik lisans programı, 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

 

Öğretmenlik lisans programlarının güncellenmesiyle ilgili derslerin adı, tanımı, haftalık saati ve kredisi değişti. Birçok dersin içeriği güncellenerek bazı dersler birleştirildi, programlardan çıkarılan derslerin yerine yenileri eklendi.

 

Güncellenen lisans programlarındaki dersler, öğretmenlik meslek bilgisi, alan eğitimi ve genel kültür olmak üzere üç grupta yer aldı. Programların, yüzde 30-35’ini öğretmenlik meslek bilgisi, yüzde 45-50’sini alan eğitimi ve yüzde 15-20’sini genel kültür kategorisindeki dersler oluşturdu. Böylelikle öğretmen yetiştirme lisans programları arasında ortak çekirdek müfredat belirlendi.

Özellikle temel eğitimle ilgili öğretmenlik programlarında, sadece alan bilgisi aktarmak yerine alan eğitimi ve öğretimine ağırlık verildi. Bu alanla ilgili programlar, daha çok temel beceri, tutum, değer kazandırma ve uyum sağlama üzerine yapılandırıldı. Bu kapsamda programlar, alan bilgisinin yanı sıra alanın eğitimi ve öğretimine yönelik mesleki bilgi ve beceriler kazandırma hedefiyle oluşturuldu.

Öğretmenlik meslek bilgisi kategorisinde bazılarının adları ve tanımlarında, bazılarınınsa yalnızca tanımlarında güncellemeler yapıldı.

Güncelleme yapılan dersler içinde; “Eğitimde ahlak ve etik” dersi zorunlu oldu, yabancı dil dersleri gündelik hayatla ilişkilendirildi, alan öğretimiyle ilgili dersler dört katına çıktı,toplam ders kredileri azaldı.

2018 Öğretmenlik Lisans Programlarına Düzenleme

öğretmenlik,

sınav,

düzenlenme,

lisans,

program,

2018 Öğretmenlik Lisans Programlarına Düzenleme

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve dedi ki:

    Gecikmiş bir uygulama olmuş, eminim yeni program iyi olacak. Öğretmenlerin alan konusunda daha çok bilgiye sahip olmaları mümkün, yetişecek öğretmenlerin kendilerini daha çok geliştirmelerini sağlar.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test