Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçişi İçin 7 Şart

  • 06 Şubat 2018
  • 507 kez görüntülendi.
Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçişi İçin 7 Şart

Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçişi İçin 7 Şart

Ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin madde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sunulan kanun tasarısında yer aldı. Söz konusu maddelerde 5 bine yakın ücretli öğretmenin kadroya alınmasına ilişkin detaylar yer alıyor. TBMM’ye sunulan ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasına ilişkin maddeleri haberimizde değerlendiriyoruz.

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Ücretli öğretmenlerin ekibe geçirilmesine yönelik madde de bu tasarıda yer aldı. 5 bine kadar ücretli öğretmen 6 ay içinde ekibe geçirilebilecek.

Ücretli Öğretmenlerin kadroya Geçişi İçin 7 Şart

1-2017-2018 eğitim-öğretim yılında ek ders karşılığı olarak vazife yapmış olmak.

2-minimum 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak.

3-657 DMK’de öngörülen genel şartları taşımak.

4-Öğretmenliğe atanmak için özel şartları taşımak.

5-Emeklilik, yaşlılık, malullük aylığı hak kazanmamış olmak.

6-KPSS’den belli bir taban puanın üzerinden almış olmak.

7-Sözlü sınavda başarılı olmak.

DEĞERLENDİRME: Öncelikle söz mevzusu düzenleme henüz tasarı halindedir. Komisyon yada Genel Kurulda değişikliğe uğrayabilir. Özellikle altını çizmek istiyoruz. Öğretmen atamasına kaynaklık eden bölüm mezunları dışındakilerin kadroya geçmesi kesinlikle mümkün değildir. Yükseköğretim kurumlarından mezun olanların hangi alan öğretmenliğine atanabilecekleri, Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı kararı ve eki çizelgeyle belirlenmiştir. Başvuru meydana getirecek adaylar, http://ttkb.Meb.Gov.Tr internet adresinden öğrenimlerine nazaran hangi alana atanabileceklerini görebilecektir. Kısaca mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin sonucuna gore belirleme yapılacak alana uygun olanlar atanabilecektir. SGK dökümü baz alınacağı için farklı derslere girmiş ücretli öğretmenler, öğretmenlik alanlardan mezun olduğu için bir sıkıntı oluşmayacaktır.

MEB, genel olarak KPSSP10 ve KPSSP121 puan türlerinde 50 ve üzerinde puan almış şartı koymaktadır. Burada da 50 puan şartı olacaktır. 540 sigorta primi 5 yıldan daha az bir çalışmayı ifade etmektedir. Yani ilk açıklamada 5 yıl vazife yapanlara kadro verilecek denmişti ancak 5 yıldan az yapanlar da 540 sigorta primi doldurursa başvuru yapabilecektir. Bazı ücretlilerin sigortaları 30 gün, bazıları da ay olarak daha azca günde ödenmektedir. Dolayısıyla SGK dökümleri esas alınacaktır.

Şubat ayında tasarının kanunlaşması ve MEB’in ilana çıkması bekleniyor çünkü 6 ay içinde sürecin tamamlanması lazım. 20 bin ilk belirleme neticelarının açıklandığı tarihe kadar ne kadar bireyin ekibe geçeceği belli olacaktır. Vize edilmiş 5 bin kadro doldurulamazsa daha sonra kadrolar ilk atamaya aktarılacaktır. Özellikle ifade ediyoruz, söz mevzusu düzenleme yasalaşana kadar değişim yapılması mümkündür. Gelişimleri takip edip en doğru detayları aktarmayı sürdüreceğiz.

2015 senesinde ilk defa ücretli öğretmenlere de bir gün kadro geleceğini ilk defa yazmıştık. Şimdi de PİCTES kapsamında vazife alan öğretmenlere de ileride kadro geleceğini net olarak ifade ediyoruz.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test