Şermin Yaşar Tarihi Hoşça Kal Lokantası PDF E-Kitap Tanıtımı

  • 02 Şubat 2018
  • 591 kez görüntülendi.
Şermin Yaşar Tarihi Hoşça Kal Lokantası PDF E-Kitap Tanıtımı

Şermin Yaşar Tarihi Hoşça Kal Lokantası PDF E-Kitap Tanıtımı

Şermin Yaşar Tarihi Hoşça Kal Lokantası PDF E-Kitap Tanıtımı

Zürafaların kalbi, kafalarından daha büyükmüş. Bizler öyle değiliz. Bizim kafamız, kalbimizden büyük Zarif.”

Çocuk kitaplarıyla tanımış olduğumuz Şermin Yaşar’ın yazdığı 29 öyküden oluşan kitap gmeşhurk hayatta görebileceğimiz biroldukça kaybeden tip üzerine yazılmış bir öykü kitabı. Her öykü olmasa da birçok öykü yüreğinize dokunmayı başarıyor. Şermin Yaşar’dan okuduğum ilk kitap. Buna rağmen hikayelerden yayılan sıcaklığı hissettim. Kurgusu, dili ve ifadeıyla mütevazi ama sıcak, içine çeken bir anlatımı var yazarın. Her okuduğunuz hikâyeden sonrasında diğerinin konusunu merak ediyorsunuz. Kitabın beni çeken bir başka özelliği ise hikayelerin adları oldu. Hikayelerin içeriğine uygun seçilmiş olsa da bazı başlıklar beni daha çok meraklandırdı. Örneğin “Şılafgut!” ve “Boncuklu Sineklik” benzer biçimde hikâye başlıkları “Acaba ne konu alıyor yazar bu hikâyede?” diyerek okumama neden oldu.

Kitabın adını veren hikâye de kitapta. Hikâye de kitabın adı kadar ilginç. Tarihi Hoşça Kal Lokantası, çıkmaz bir sokağın sonunda tek katlı bir bina. Lokanta sizin beklentiniz olan sürprizi, güzelliği yada sıcaklığı sağlamaktan çok uzakta; Soğuk, tek masa ve sandalyeden ve duvarlara takılı aynalardan oluşuyor. Mönüsü olmayan, sucuklu yumurta ve çay haricinde bir şey satmayan bir mekân. Çünkü gelenlerin bir daha gelmesi benzer biçimde bir amacı yok lokanta sahibinin. Başarısızlığından mutsuzluk duymuyor. Tapu kadastrodan bulmuş olduğu dedesinden kalma bu lokantada çalışan tek kişi, hayatta çok terk edilip artık gidene kal demeyen biri. Herkesten “Hoşça kal” cümlesini duyan biri için pek iç açıcı bir yaşam yaşamamış lokanta sahibi. Bir yerden sonra da kimseye kal dememiş aslına bakarsanız. Emekli olunca düşsel olan lokantayı açmış ikramiyesiyle. Hikayesi ilk defa sorulmuş, ilk kez anlatılmış.

“yitirmek bizim işimiz. Gelecek benzer biçimde olursanız zahmet etmeyin. Paket servisimiz de var. 444 0 HİÇ.”

Şermin Yaşar Tarihi Hoşça Kal Lokantası PDF E-Kitap Tanıtımı

Hacanne, Onuncu Yıl ve 72 Saniye adlı hikayeler beni en çok etkileyen hikayeler oldu. Kalbinize dokunan, hüzünlü hikayeler bunlar. Onuncu Yıl, 10 yıl önce yaşanan birtakım vakaları konu alıyor. Çiğdem, hamile bulunduğunu öğrenir öğrenmez annesini arayarak sevincini paylaşıyor ve hamileliğinin 6. Ayında da Türkiye’ye annesinin yanına taşınıyor. Annesi, felç geçiren annesine bakan sessiz bir hanım. Her insana ve her şeye yetişen bir anne. Fakat yaşamı beynindeki tümör yüzünden mahvoluyor. Annesi ile beraber Çiğdem’in hayatı da değişiyor. Annesinin evinden anne olarak çıkıyor. 72 Saniye adlı hikâye ise, kırmızı ışıkta mendil satan kadının hikayesini konu alıyor. Bir anda değişen yaşamını mendil, kalem, yara bandı satarak kazanıyor. Kırmızı ışık, kitapçının önü, okul önü ve bunun benzeri birçok yerde iki yıl geçiriyor. Hikâyenin sonucunda 72 saniyelik kırmızı ışıkta birbirinin gözlerine bakıp aşk yaşayan yaşlı bir çift görünce ağlayarak oradan uzaklaşıyor. Hacanne ise çok farklı bir hikâye. Hacanne çocukların korkmuş olduğu yaşlı bir hanım. Yaz kış demeden kat kat giyinen, üşümese bile üzerine sürekli bir şeyler saran bir kadın. Ölüne kadar her insanın üzerine devamlı bu kadar çok giyim giymesine dair senaryolar yazıyor. Fakat ölünce aslında üşüyenin bedeni olmadığını anlıyorlar.

“gövde üşüse çaresi vardı işte, eyvah ki ruh üşüyorsa…”

Şermin Yaşar Tarihi Hoşça Kal Lokantası PDF E-Kitap Tanıtımı

Hikayelerin çoğu hüzünlü olan kitap biroldukça hayata mevzu oluyor. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz 29 hikâye anlatılmış. Genel anlamda kısa hikâye kitaplarında bir iki hikâye yazılmak için yazılır. Ben bu kitabın içindeki tüm hikayeleri güzel buldum. Her hikâyenin düşünülerek yazıldığını düşünüyorum. Fakat reklam yaptığı kadar, abartıldığı kadar da şaşırtıcı sonlu olduğunu düşünmüyorum. Her hikâye bir kaybediş öyküsü.

Hikayelerin bazıları bir tek hikâye değil, gmeşhurk hayatta her yerde karşılaşamayacağımız bilgilerde yer alıyor. Merak unsurunu barındırıyor kitap. Bu yönüyle de hoş bir kitap. İki günde nihayetlenen ve bitince de içinizde hüzün bırakıp giden bir kitap.

“Acıyla bakıyorlar, gülen yaşlı göremiyorsun, nasıl bir hayatsa insanoğlunun yaşadığı, yaşlanınca öldüklerini sanıyorlar; oysa ölerek yaşlanıyorlar.”

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. suna ergen dedi ki:

    Yeşilçam tadında insanın ağzında buruk bir leblebitozu tadı bırakıyor.80´lerde doğmuş,90´larda çocuk 2000´lerde genç olmuş birisi için….O kadar samimi ve bizden ki kalemine sağlık.

  2. Hazal dedi ki:

    Çocuk kitapları ile tanıdığımız Şermin Hanımın bu kitabı da çok güzel olmuş. Okudukça okuyası geliyor insanın.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test