YGS-LYS Gitti TYT Ve YKS Geldi

  • 25 Ocak 2018
  • 384 kez görüntülendi.
YGS-LYS Gitti TYT Ve YKS Geldi

YGS-LYS Gitti TYT Ve YKS Geldi

 

Çokça tartışılan konulardan YGS ve LYS sınavlarının yeni ismiyle Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) olduğu duyuruldu. Üç oturumlu olan sınavda TYT’ye girmek zorunlu olacak. YGS-LYS gitti TYT ve YKS geldi.

Temel Yeterlilik Sınavlarına girerek 150 ve üzeri puan aldığını düşünen  adaylar, ikinci oturumdaki sınava da girerek 200 puan alanlar aldıkları puanları gelecek yıl da kullanabilecekler. Ayrıca sistemde açık uçlu sorular da yer alırken üniversiteye geçiş sisteminde yeni sınavın ismi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) şeklinde düzenlendi. Bu yılla birlikte geçerli olacak yeni sistem ile birlikte YKS, haziranda bir hafta sonunda ve cumartesi günü olmak şartıyla iki oturumda gerçekleştirilecek. Dil sınavında ise tek oturum ve pazar günü şartı düşünülüyor.  Üniversite adayları YKS’nin ilk oturumunda TYT’ye de girerek cumartesi yapılacak olan TYT’de tüm adaylar başlıca 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusundan sorumlu tutulacak.

Sorular, lise derslerinden olurken bütün adayların bu sınava girmesi zorunlu tutulacak. Bu sınavın sonucuna göre de adayın TYT puanı hesaplanarak açıklanacak. Türkçe ve matematik testlerinin, TYT puanına etkisi ise yüzde 50 – yüzde 50 şeklinde eşit olacak. Adayların ön lisans programını tercih edebilmesi için TYT puanının en az 150 olması şartı bulunuyor. TYT Puanının 180 ve üzeri olması ile de lisans programlarının tercih edilmesi mümkün olacak. TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar ise puanlarını bir sonraki yılda da  kullanabilecek. İsteyen adaylar, ikinci yıl sınava girmeden bir önceki yıl aldığı puanı kullanarak tekrar sınava girme hakkı da korunacak. Tekrar sınava girdiği taktirde daha düşük puan alsa da yüksek puan aldığı sınav sonucuyla tercih başvurusu yapabilecek. Adaylar böylelikle sınav stresinden kurtulmuş olacak. YGS-LYS gitti TYT ve YKS geldi.

 

YGS-LYS gitti TYT ve YKS geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamalar kapsamında bu yıl çok büyük sorunlar yaratan 09.45 kuralıyla ilgili olarak ÖSYM Başkanıyla bu konuyu konuştuklarını belirtti. Bu konuyu en kısa zamanda çözüme kavuşturmak niyetinde olduklarını vurgulayan Prof. Dr Yekta Saraç, çözüm sinyalini de vermiş oldu.

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test