Yeni Seçmeli Dersler Geliyor… 

  • 25 Ocak 2018
  • 508 kez görüntülendi.
Yeni Seçmeli Dersler Geliyor… 

Yeni Seçmeli Dersler Geliyor… 

Önce Korece ve Farsça sonra da Malayca ve Urduca da seçmeli dersler arasına girecek

Yeni seçmeli diller: Korece, Farsça, Malayca, Urduca. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, müfredatın temelinde bir değişim olmadığını söylemiş oldu. Durmuş, “Geçen yıl Temmuz’da açıkladığımız müfredatlar, şu andaki müfredatlarımız. Temel bir değişim yok” dedi. Durmuş, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nda (TTKB), güncellenen müfredata ilişkin açıklamalarda bulundu. Durmuş, geçen yıl temmuz ayında açıklanan müfredat üzerinde yapısal bir değişikliğin yapılmadığını vurguladı.

YENİ SEÇMELİ DİLLER: KORECE, FARSÇA, MALAYCA, URDUCA Durmuş şöyle dedi: “Geçen yıl Temmuz’da açıklamış olduğumız müfredatlar, şu andaki müfredatlarımız. Temel bir değişim yok. Redaksiyonlar, ifade bozukluklarını gidermeler, tashihler, harf ve kelime hataları benzer biçimde şeyleri düzeltmeler, kaydırmalar var.” CİHAT KAVRAMI MÜFREDATTAN ÇIKMADI “Cihat” teriminin müfredattan çıkarıldığına ilişkin basında yer alan haberleri hatırlatan Durmuş, bunları yalanladı.

Yeni Seçmeli Dersler Geliyor… 

Durmuş, “cihat” konusunun 9. Sınıftan 11. Sınıfa kaydırıldığını belirterek, bu kararı 9. Ve 10. Sınıflardaki ortak derslerin yoğunluğu sebebiyle aldıklarını söyledi. İnsanların bu kavram üzerinden yanlış yönlendirilebildiğini söyleyen Durmuş, şöyle dedi: “Eğitim aynı zamanda yanlış kavramsallaştırmaları düzelten ve gerçeği inşa etmeye çalışan bir süreçtir. İki işlevi birden vardır. Dolayısıyla yanlış kavramsallaştırmayı, yanlış oturtma anlamındaki ‘cihat’ ile alakalı hususları düzeltmeye, doğrularını da inşa etmeye çalışıyoruz, çalışacağız.

” ATATÜRKÇÜLÜK İLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE NE DEDİ? Durmuş, 1739 sayılı ulusal Eğitim Temel Kanunu’nda, Türk milli eğitiminin fakatçları ve ilkeleri sıralanırken, sistemin oturmuş olduğu temeller içinde birinci sırada Mustafa Kemal Atatürkçülüğün geldiğini vurguladı. Durmuş, “Öğretim programlarında Atatürk var. Bu aslına bakarsan olayın olmazsa olmazı ve olayın eti tırnağı.” ifadesini kullandı. Durmuş, öğretim programlarında değişimleri sahadan gelen geri bildirimler çerçevesinde sürekli şekilde yaptıklarını ve yapacaklarını belirterek, programların ilerleyen süreçte de öğretim alanında gelişen teorilere nazaran yeniden gözden geçirileceğini söyledi. GELECEK YIL HANGİ DERSLER DEĞİŞECEK? Öğretim programlarında, yapmış oldukları pilot çalışmalar sonucunda eksiklik yada fazlalıklar tespit edilmiş olduğu takdirde yeni düzenlemelerin gerçekleştirildiğini aktaran Durmuş, “Gelecek yıl 5. Ve 6. Sınıflardaki teknoloji tasarım dersiyle 7. Ve 8. Sınıflardaki bilgisayar dersinin yerlerini değiştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yeni Seçmeli Dersler Geliyor… 

Tarihi dönemlerin, yakın, orta, yeni ve çağıl çağ ile aydınlanma çağı olarak isimlendirilmesinin Avrupa merkezci anlayışın yansıması şeklinde kabul ettiklerini söyleyen Durmuş, batı merkezci tarih anlatışının dışına çıkmak için farklı isimlendirmeler yapmış olduklarını bildirdi. Durmuş, Türklerin tarih sahnesinde ortaya çıktığı dönemleri “kadim çağlar” olarak nitelendirdiklerini, belirli dönemler için ‘orta zamanlar’, ‘yakın zamanlar’ şeklinde ifadeler kullandıklarını belirterek, yapmış oldukları isimlendirmelerle ilgili gelen eleştiriler üzerine bu konuda değişiklikte bulunduklarını kaydetti. Durmuş, şimdiki programda “1200-1500 arası”, “1500-2000 arası” şeklinde tarih aralıkları kullandıklarını söylemiş oldu.

FELSEFE DERSİNE NELER EKLENDİ? Durmuş, felsefe eğitimini “varlık”, “informasyon”, “kıymet”, “estetik” yaklaşımları çerçevesinde verdiklerini anlatarak, örnek metinler üzerinden çocukların bu mevzulara eğilmesini fakatçladıklarını belirtti. Öğretim programlarında, 11.Sınıfa “Harita üzerinde 20. Ve 21. Yüzyıl felsefecilerinin isimlerini ve yaşadıkları coğrafyayı gösterir” şeklinde kazanım koyduklarını bildiren Durmuş, bununla felsefecilerin, isimleri ve yaşadıkları coğrafyanın ezberletilmesi yoluna gidilmediğinin altını çizdi. Durmuş, öğrencilerin dünyada ve Türkiye’deki çağdaş felsefecileri, yaşadıkları bölgeleri bilmelerinin amaçlandığını açıkladı. KÖK DEĞERLER VURGUSU NEDİR? Eğitim programlarının fakatçlarının bir tek bilimsel niteliği olan açıdan başarılı bireyler yetiştirmek olmadığını vurgulayan Durmuş, müfredatta “hakkaniyet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, mesuliyet, vatanseverlik, yardımseverlik” olmak üzere 10 kök değerin belirlendiğini kaydetti. Durmuş, “kök değerler”in her birini tohumlara benzeterek şöyle mevzuştu: “Örneğin kök değerlerden ‘sorumluluk’ bir tohumdur. Hem alta doğru kendisini gittikçe kökleştirir, bununla birlikte yukarı doğru gövdesi ve dallarıyla doğrusu başka değerlerle büyük bir ağaca dönüşür.

Tek başına bir ağaç da değildir, 10 değerle beraber bir koldur fakat dalları o kadar dallı budaklıdır ki birbirlerinden de etkilenir, birbirlerine de girişken bir şekilde yer alırlar. Bunlar bizim temel çatımızı oluşturuyor.” MALAYCA VE URDUCA DA SEÇMELİ DERSLER OLACAK Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen ve okullarda okutulan 13 seçmeli yabancı dil dersine, yakın zamanda Korece ve Farsça’yı da eklediklerini belirten Durmuş, “Pek yakın zamanda birkaç dil daha gelecek. Mesela şu an arkadaşlar Malayca ve Urduca’yı çalışıyor” dedi. Durmuş, Türkiye’nin hem üretimiyle bununla birlikte ticaretiyle küresel ekonominin içinde yer alan bir ülke bulunduğunun altını çizerek, bu kapsamda seçmeli yabancı dil programlarının önemine vurgu yaptı. Seçmeli yabancı dil derslerini, gelecek sene öğrencilerin internetten alabilecekleri şekilde sunmayı hedeflediklerini özetleyen Durmuş, şunları kaydetti: “Sunduğumuz seçmeli dersleri, isteyen öğrencilerin ‘online’ olarak, açık lise mantığı ile alabileceği malzemeleri geliştirmek istiyoruz.

Böylelikle çocuk birden fazla dil konusunda minimumından selamlaşmayı, hal hatır sormayı, kendisini takdim etmeyi, işini tanıtmayı, bir rezervasyon yaptırmayı bilsin istiyoruz. Bu tarz şeylerin hepsi A1 düzeyi yeterliklerdir.” ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİNİ ALDIK Müfredatın güncellenme çalışmaları yapılırken, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflarda öğretim programlarını uygulayan öğretmenlerden raporlar alındığını belirten Durmuş, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce de sahadaki pilot uygulamalarla ilgili elektronik sistem üzerinden, farklı branşlardan 30 bin yöreında geri dönüş alındığının altını çizdi. Durmuş, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı olarak öğretmen ile öğrencilerle odak grupları oluşturduklarını ve bu çerçevede görüş ve önerilerini aldıklarını sözlerine ekled

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test