TYT’de 200 Barajı İçin Kaç Net Gerekir?

  • 17 Ocak 2018
  • 341 kez görüntülendi.
TYT’de 200 Barajı İçin Kaç Net Gerekir?

TYT’de 200 Barajı İçin Kaç Net Gerekir?

 

TYT’de 200 barajı için kaç net gerekir? TYT ve YKS sınavında barajı geçmek için kaç net gerekli olacağını araştıran öğrenciler pek çok veriye ulaşabilirler. Üniversiteye girişte ön sınav olan YGS sınavının kaldırılmasıyla birlikte, YGS sınavından farklı bir sınav şeklinde bilinen TYT sınavı, öğrencilerin merak ettiği konuların başında geliyor.

Ön lisans ve lisans bölümlerinden tercih yapmak isteyen öğrenciler için TYT’nin gerekli barajına ulaşmak gerekiyor. Eski sistemde ön lisans yani iki yıllık bölümlere yerleşmek için 150 puanlık bir baraj gerekli olurken 160 soruluk eski sistemde bu en az %10’luk bir başarı yani ortalama 20 net yapılması gerekiyordu.

Yeni sistemle birlikte öğrencinin %10’luk bir başarıyı elde etmesi şart olurken Türkçe ve Matematik derslerinde fazla soru çözmek için daha çok bu derslere çalışmak ve derslere ağırlık vermek gerekli olacak. 120 sorulu TYT sınavında ortalama 18 net yeterli olurken Türkçe dersinden 7, Matematik dersinden 6 net ve sosyal ile fen bilimlerinden 3 net yapıldığı zaman barajın kolaylıkla geçileceği düşünülüyor.

TYT’de 200 barajı için kaç net gerekir? YGS ile eski sistemde 180 puanlık barajda öğrencilerin sınavda 4 oturumun tamamında ortalama %20’lik bir başarıda olması veya bu yüzdeyi aşması şarttı. Ancak yeni sistemle birlikte 2 oturumda da aynı başarıya ulaşmak ve 180 barajını aşmak birlikte değerlendiriliyor.

TYT’de 200 Barajı İçin Kaç Net Gerekir?

YGS sisteminde farklı olan baraj sisteminde yeni sınav sistemiyle birlikte 200 barajı baz alınıyor. Öğrencinin hiç bir sınava hiç girmeden YKS’ye girebilmesini sağlayan bir baraj puanı

Öne çıkarken sınav muafiyet barajı için bu baraj puanını geçebilmeyi 30 net yeterli şekilde karşılıyor. TYT’de 200 barajı için kaç net gerekir? Yeni sınav sisteminde sosyal bilimler ve matematik dersleri öne çıkarken tüm mezunların ve öğrencilerin puan türlerinde eşit haklarda olması dikkat çekiyor.

Öğrencilerin analitik düşünmesi, konuyu anlaması, soruyu yorumlaması ve Türkçe bilgisi gibi konularda bilgisi ve durumu ölçülürken ezber konulardan mümkün olduğunca uzak durulması hedeflenirken analitik düşünmek teşvik ediliyor.

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test