TYT’de 180 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

  • 18 Ocak 2018
  • 456 kez görüntülendi.
TYT’de 180 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

TYT’de 180 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

 

TYT’de 180 barajını geçmek için kaç net gerekiyor? Üniversite sisteminin ilk oturumunda önceki sistemde 180 barajını geçebilmek için 32 net gerekli olurken bu sistemde ise 16 net yeterli olacak. Uzmanlara göre paragraf sorularına ve temel matematiğe yönelmek ve çalışmak faydalı olacağı düşünülüyor öneriyor. Anadolu ve İmam Hatip Liselerinin puan kaybetmesi eski sistemde konuşulurken eşit ağırlık bölümleri daha avantajlı olmayı başarıyor.

 

Yeni üniversite sisteminin en avantajlı grubu ise orta ve düşük başarı düzeyli öğrenciler olacak. Birinci oturumdaki sınavlarda fen ve sosyal bilimler konularda soru sorulmaması meslek liseli adayların 2 yıllık bölümlere yerleşmesi açısından çok avantajlı olurken meslek yüksekokullarında sağlıkla ilgili bölümlere sayısal puanlarla girilirken artık

Türkçe-matematik ağırlıklı puanlarla da bu bölümlere gidilebilecek. Böylelikle meslek lisesinde okuyan öğrenciler başta olmak üzere fen, tarih ve coğrafya derslerini görmeyen öğrenciler de Türkçe-matematik soruları çözerek iki yıllık bölümlere yerleşme şansını yakalayacak.  TYT’de 180 barajını geçmek için kaç net gerekiyor? Eski sistemde 180 barajını geçebilmek için YGS sorularının 32 net yerine TYT’de 80 soru üzerinden 16 net yeterli olacak.

 

Yeni sınav sistemi başta sosyal bilimler ve başarı düzeyi yüksek olan Anadolu lisesi öğrencilerini olumsuz şekilde etkileyebilir. Puan türlerinde genelde yüzde 70 olarak Türkçe ve matematik etkili kabul edilirken sistemde puan türlerinin azaltılması, soru sayılarının düşmesi ve Türkçe ile matematiğin etkisinin artırılmasıyla bütün mezunlar eşit haklarda olmuş olacak. Bu sınav sisteminde bölüm tercihlerinin hepsi belirsiz bir ortamda olacak. Çünkü puan türlerinin hepsi değişti.

TYT’de 180 barajını geçmek için kaç net gerekiyor? Yeni sınav sisteminde Türkçe-matematik ağırlıklı olurken soruları ve konuları anlamaya dayalı paragraf sorularının ağırlıklı olması dikkat çekiyor. Sürekli paragraf sorusu çözmek ve kitap okumak tavsiye edilirken özellikle okuduğunu anlama üzerine yoğunlaşan bir çalışma sistemi tavsiye ediliyor. Matematik dersinde ise başta temel kavramlara her öğrencinin dikkatli şekilde çalışması gereklidir.

Eski sistemde matematik sorularını çözemeyenler sözel derslerle puanlarını yükseltebiliyorlardı ancak bu sistemle birlikte herkesin matematik sorularını başarıyla yapması gerekiyor.

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test