TYT ve YKS Sorularla İlgili Uzmanların Görüşleri

  • 19 Ocak 2018
  • 435 kez görüntülendi.
TYT ve YKS Sorularla İlgili Uzmanların Görüşleri

TYT ve YKS Sorularla İlgili Uzmanların Görüşleri

TYT ve YKS Sorularla İlgili Uzmanların Görüşleri

TYT ve YKS sorularla ilgili uzmanların görüşleri kamuoyunda yer bulurken yeni sınav sistemlerine eleştiriler kadar olumlu tepkiler de geliyor. ÖSYM’nin resmi web sitesinde, üniversiteye girişte uygulanacak YKS’nin birinci oturumu 120 sorulu Temel Yeterlilik Testine (TYT) ilişkin bilgiler yayımlandı. YKS ilk sınavı olan TYT, 23 Haziran’da olurken Yabancı Dil Sınavı ise 24 Haziran tarihinde ülke genelinde yapılacak. Sınav başvurularının 1-21 Mart’ta, mazeretli başvuruların ise 4 Nisan’da yapılacağı açıklandı. Sınav sonuçları 31 Temmuz’da internetten açıklanacak.

TYT ile ilgili en çok merak edilen konuların başında gelen konulardan bir ise soru içeriğinin değişmesidir. Konuyla ilgili açıklama yapan ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, Matematik ve Türkçe konularında bilgiyi yorumlamaya yönelik soruların yönetileceğini söyleyerek yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi.

TYT ve YKS sorularla ilgili uzmanların görüşleri merak edilirken bu konuda bir açıklama yapan eğitim uzmanı Sadık Gültekin, yayınlanan soru kitapçığındaki soruların ışığında ilk başta iki testte Türkçe ve matematik ağırlıklı olmak üzere soruların PISA türü sorulara benzemesini beğendiklerini söyledi.

Genel olarak soruların YGS’den çok farklı olmasa da yine de değiştiğinin göründüğünü ifade eden Gültekin, felsefe veya tarih sorularında Türkçe yeterliliğini de ölçmenin sinyallerini gördüğünü söyledi. MEB, YÖK ile ÖSYM çalışmalarının PISA ve TIMSS’i müfredat olarak ve sınav içeriği olarak sistemimize adapte ediyor olmalarının belirtileri de konuşulmaktadır.

TYT ve YKS Sorularla İlgili Uzmanların Görüşleri

Eğitim uzmanı olan Cihat Şener yeni sistem hakkında konuşurken eski YGS sınavının daha kolay bir sistem olduğunu ve bir bilgi ölçme sınavı olmadığını söyledi. YGS sorularını çözen adayların TYT’de sorun yaşayamayacağını söyleyen Şener, soruların irdelenmesi gerektiğini ve tetikte olmanın önemli olduğunu belirtti. Matematikte dersinde sayısal işlem yeterliliği çok önemli olurken sayılar yerine semboller ile işlemlerin öne çıkacağını belirten Şener, ezberleyerek veya kalıp bilgiler alarak sınava giren adayların başarılı olamayacağını analitik düşünmenin çok daha önemli olduğunu açıkladı. TYT ve YKS sorularla ilgili uzmanların görüşleri genel anlamda olumlu olurken olumsuz eleştiriler ve muhtemel sorunlar da kamuoyunda yer bulmaktadır.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test