Michael Ende Momo PDF E-Kitap Tanıtımı

  • 29 Ocak 2018
  • 549 kez görüntülendi.
Michael Ende Momo PDF E-Kitap Tanıtımı

Michael Ende Momo PDF E-Kitap Tanıtımı

Michael Ende Momo PDF E-Kitap Tanıtımı

Kişiler hangi özellikleri nedeniyle birbirlrine sempati veya antipati duyar?Herkes Momo’yu sessizliği ve insanlara kazandırdığı ilham kaynağından dolayı bu kadar sevip saygı duyuyorlardı.

Momo bulunduğu zaman harabe bir tiyatrodan arda kalan mağara şeklindeki sığınağın önündeydi. Üstü başı yırtık dağınık bir şekilde, orada bulunan birkaç kişi tarafından bulunmuştu. Herkes öncelikle Momo’yu polise şikâyet edip, çocuk esirgeme kurumlarına yerleştirmelerini isteseler de; Momo’nun itirazları sonucu bu seçenekten vazgeçtiler.Zaten Momo o pencerelerinde demir parmaklıklar olan yerden firar etmiştı ve yaşadığı eziyetlerden dolayı bir daha da orada yaşamak istemiyordu.

Ve böylece çevrede yaşayan insanoğlu Momo’nun bakımının üstlenerek gereksinimlarını paylaşmayı karar verdiler. Bir iki gün geçtikten sonra herkesin Momo ile ilişkileri garip bir hal alıp inanılmaz keyifli bir hal almıştı. Dilden dile yayılan Momo bir atasözü haline gelmiş ve insanoğlu, sorunlı arkadaşlarıyla karşılaştıklarında “Bir Momo’ya git sen.” Diyorlardı hep.

Çocuklar dahi evleri uzak olduğu halde Momo’nun yanına gelip onunla birlikte oyun oynamak istiyorlardı. Onun yanında herkesin aklına aniden çılgın fikirler gelip ortalığa neşe ve sevinç hakim oluyordu.

Fakat Momo’nun en yakın iki arkadaşı vardı. İlki ihtiyar olan fakat gençlere taş çıkarabilen Beppo’ydu. Kendisi bir çöpçü olup sabahtan akşama kadar kaldırımları süpürürdü. En yakını ise Momo’ydu. Çünkü hepimiz Beppo’yu deli olarak adlandırmıştır. Çünkü Beppo yanıt vermeden önce uzun uzun düşünür ve kelimelerin anlamlarına çok fazla dikkat ederdi.

Michael Ende Momo PDF E-Kitap Tanıtımı

Birde hem genç hem de yakışıklı olan Girolamo vardı. Fakat herkes ona Gigi derdi. Hayalleri bir gün çok zengin olup refah içinde yaşamaktı ve hep eğer bir gün zengin olursa; paranın kendisini değiştirmeyeceğini savunurdu. Geçmişten günümüze gelen efsaneleşmiş ve halk hikâyelerini kendi yorumlayarak anlatan Gigi, şehrin masalcısıydı. Ve herkes şeklinde onunda esin kaynağı Momo’ydu.

Hepimiz mutlu ve huzurluydu. Ta ki duman adamlar şehri tek tek ele geçirene kadar. Süre tutumcusuyuz diye insanoğluın tüm huzurlu ve mutlu zamanlarını ellerinden alıp onları tamamen robot haline getirip, insanlardan arta kalan boş vakitlerden besleniyorlardı. Ağızlarından hiç düşmeyen sigara ise onların yaşam kaynağıydı. İnsanlardan çaldıkları zamanları bir sis bulutunun üstünde saklayıp, onların yaşam deposunı saklıyorlardı.

Herkesi değişik matematik işlemleriyle kandıran bu topluluğun hedefi insanoğlunu yeryüzünden tamamen yok edip kendileri dünyaya hükmetmekti. Ki bu amaçlarını da gerçekleştirmişlerdi.

Lakin onların önünde koskoca bir Momo engeli vardı. Hissiz insanlara bile gerçek duyguları yaşatan bu küçük kız, duman adamların planlarını bozuyordu.

Çocuklar artık ailelerini kaybetmiş ve bu durumdan nefret eden bir hale gelmiştiler. Momo, Gigi, Beppo ve öteki çocuklar birleşip protesto ederken bu durumu; umutları vardı. Oysaki kimse tarafınca umursamayıp, kimsenin ilgisini çekemedikleri için son umut tanecikleri yok olup gitmişti. Duman adamlar bu durumdan memnundu ama yine de Momo’nun ortadan kalkması gerekiyordu.

Adamlara şehrin her yerinde aranması için buyruk verilirken, Momo yeni keşfettiği ufak dostu olan kaplumbağa ile uzun bir yolculuğa çıkmışlardı. Aslında bu kaplumbağanın düşündüklerini sırtında belirtme gibi özel bir yeteneği de vardı. Her şeyi yarım saat öncesinden gören bu kaplumbağa; Momo’yu sağ salim Hora Ustaya ulaştırabilmişti.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ece erimhan dedi ki:

    ‘Momo’ kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta kalemlerinden olan Michel Ende tarafından yazılmış gayet akıcı, güzel bir anlatıma sahip masal tadında bir çocuk kitabı ama her yetişkinin bile anlayabileceğini düşünmüyorum harika bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

  2. Yağmur Demir dedi ki:

    Bu kitabı arkadaşımın tavsiyesi üzerine çok aradım. En sonunda burada buldum ve okudum. Siz de hemen indirip okuyarak kitabı incelemelisiniz. Siteyi beğenerek takip etmek için bir neden daha bulmuşken hemen kitabımı kaydettim.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test