Hatice Kübra Tongar Bağırmayan Anneler PDF E-Kitap Tanıtımı

  • 11 Ocak 2018
  • 683 kez görüntülendi.
Hatice Kübra Tongar Bağırmayan Anneler PDF E-Kitap Tanıtımı

Hatice Kübra Tongar Bağırmayan Anneler PDF E-Kitap Tanıtımı

Hatice Kübra Tongar Bağırmayan Anneler PDF E-Kitap Tanıtımı

Hatice Kübra Tongar bağırmayan Anneler

Hatice Kübra TONGAR’ın “bağırmayan Anneler” adlı kitabını yalnız annelerin değil babaların da okuması gerekiyor. Ve kitap bir tek ebeveynlere değil, yaşamında çocuklara yer veren her insana hitap ediyor.

Kitap üç ana bölümden ve bu bölümlerin alt başlıklarından oluşuyor. Bölüm adım atarında yer verilen sözler ve bölüm sonlarındaki karikatürler kitabı daha ilgi çekici ve anlaşılır kılıyor.

Birinci Bölüm: neden bağırıyoruz?

Çocuklarımıza neden bağırıyoruz?

Kişiler veya vakalar bağlarırmamıza neden olmaz. Bağlarırmamıza yol açan şey kişilere yada olaylara bakış açımızdır. örneğin şeker istediği için ağlayan minik bir çocuk ve ona bağlarıran annesini düşünelim. Annesi çocuğa neden bağlarırıyor? Çocuk şeker istediği için mi, ağladığı için mi? Yoksa çocuğuna sözünü dinletebilmek için mi?

Bağıran bir anne olmayalım çünkü…

Aslına bakarsan fiziken çocuğundan üstün olan annenin çocuğuna bağırması çocuğu korkutur. Ve çocuk annesinden gelebilecek zarardan korunmak için ya saldırganlaşır yahut pasifleşir.

Pandora’nın kutusunu açma vakitı: ‘neden öfkeliyiz?’

Hatice Kübra Tongar Bağırmayan Anneler PDF E-Kitap Tanıtımı

Yetersizlik, öfkenin sebeplerinden biridir. Kendini yetersiz hisseden anne öfkenin oluşturduğu stresle bağlarırarak, cezalar vererek çocuğunu kontrol altında tutmaya çalışır.

Öfkemi nasıl denetim ederim?

Öfke ansızın gelip giden bir duygu değildir. Aksine yavaş yavaş ortaya çıkar ve bir süre sonra kaybolur. Bu yüzden öfkelenmeye başladığımızı hissedince bulunmuş olduğumuz ortamı değişiklik yapmak fayda sağlar. Önemli olan da öfkeyi başlangıcında fark etmektir. Çünkü zirveye ulaşmış öfkeyi denetim altına almak çoğu zaman mümkün olmaz ve pişmanlıkla neticelanır.

İkinci Bölüm: bağlarırmamak İçin Bir Dakika Mola!

Her şeyi bırakın, sıra şimdi kendinizde!

İnsan hayatta biroldukça role haizdir: Anne, çocuk, eş, arkadaş, akraba, komşu,… Ve insan tüm bu rollerden sıyrılınca “kendi”yle baş başa kalır.

Kendiyle baş başa kalamayan, kendine zaman ayıramayan insan başta anne rolü olmak üzere tüm rollerinde problem yaşar. Bu yüzden insan her şeyi bir kenara bırakıp önce “kendi”ne süre ayırmalıdır.

Kendimize süre bölelim da nasıl yapsak?

Gün içinde hepimiz kendi kendine konuşur. Ama bu mevzuşma çoğu vakit bilinçli bir mevzuşma değildir.

İnsanın kendiyle bilinçli bir halde konuşması sorunlarını çözmesi ve hayatını planlaması için iyi bir yoldur. Ama insanın kendini dinlemesi de en az kendiyle mevzuşması kadar gerekli ve önemlidir. Çünkü insan neye, niçin sinirlendiğini kendini dinleyerek fark edebilir.

Evimizde bir çocuğumuz daha var: Evliliğimiz

Ebeveynlerin çocuklarıyla iyi ilişkiler kurabilmeleri için eşlerin ilişkilerini önemseyerek birbirlerine zaman ayırmaları gereklidir. Çünkü anne babalar içinde problem olan evde rahatlık bulunmaz. Rahatlık olmayan bir evdede bağlarırmamak mümkün değildir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet kök dedi ki:

    Sadece anneler değil babablarında okuması gereken, her cumlesinden etkilendiğim bir kitap.Her annenin iç sesini dinlemesi ve çocuğuna davranışını şekillendirmesi gerektiğini hatırlatan, sadece düşüncede değil uygulamaya da geçirdiğim müthiş bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test