2018 YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat!

  • 23 Ocak 2018
  • 462 kez görüntülendi.
2018 YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat!

2018 YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat!

 

2018 YKS’ye girecek adaylar dikkat! Üniversiteye giriş için yeni sınav sistemi düzenlenirken bu noktada pek çok değişikliğe gidildi. Yeni sınav sistemiyle YKS yani Yükseköğretim Kurumlar Sınavı kavramı gündeme gelmektedir. Yeni sınav sistemiyle birlikte Haziran ayında bir hafta sonu yapılacak olan sınavların iki oturumdan oluşarak Cumartesi günü sabah yapılacak birinci oturumun adı Temel Yeterlilik Testi olacak. Bu testte 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik olurken iki dersin de puana katkısı yüzde 50 olurken Temel Yeterlilik Puanı adında açıklanacak. Ayrıca tüm adayların da bu sınava girmesi mecburi kabul ediliyor.

2018 YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat!

Üniversiteye girişte 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna düşürülen sınav sisteminde 6 oturum yerine 3 oturum uygulanmasının ardından 18 puan türünden 5 puan türüne sadeleştirilmesi adaylar açısından kolaylık sağlamı oluyor. Ön lisans tercihi için 150 puan ve lisans tercihi için ise 180 puan baraj olurken yeni sistemde öğrencilerin öğleden evvelki oturumda Türkçe ve Matematik’ten 40’ar soru çözmesi gerekirken temel yeterliliğin Türkçe ve

Matematik açısından ölçülmesi amaçlanıyor. Ancak öğleden sonra alan sınavı yapılmakla birlikte 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler, 40 Edebiyat ve 40 Fen Bilimler şeklinde toplam 240 soru çözülmesi isteniyor. 2018 YKS‘ye girecek adaylar dikkat! Yeni sistemde Türkçe ve matematiğin daha fazla önemli olması dikkat çekerken sınav puanlamasında diğer derslerin katkısı da azalmış olacak. Tarih ve felsefe gibi derslerin puanlamalara katkısının azalması da uzmanlarca eleştiriliyor.

2018 YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat!

Yeni sistemde öğrencilerin öğleden evvel Türkçe ve Matematik’ten 40’ar soru çözerken temel yeterliliğin Türkçe ve Matematik açısından ölçülmesinin uzmanlarca olumlu değerlendirilmesi söz konusudur. Ancak öğleden sonraki alan sınavında 40 Matematik, 40 Edebiyat, 40 Fen Bilimler ve 40 Sosyal Bilimler olmak üzere bir günde 240 soru çözülmesi sınav stresinin artmasına neden olacağı düşüncesiyle eleştirilmektedir.

Diğer derslere ve branşlara yönelik olarak ağırlığın dağıtılmaması da sınav stresi açışından olumsuz görülse de yapılan değişiklikler ve düzenlemeler ile birlikte olumlu ve destekleyici bir sınav programı amaçlanmaktadır.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test