2018 TYT’de Çıkacak Konular ve Soru Sayıları

  • 22 Ocak 2018
  • 486 kez görüntülendi.
2018 TYT’de Çıkacak Konular ve Soru Sayıları

2018 TYT’de Çıkacak Konular ve Soru Sayıları

 

2018 TYT’de çıkacak konular ve soru sayıları öğrenciler ve aileleri başta olmak üzere eğitimciler tarafından da merak ediliyor. Yeni değişen üniversiteye giriş sınavı sisteminde sorulardaki konu dağılımları ve sayıları da farklılaşmıştır. Öncelikle Türkçe testinde öğrencilere dili doğru kullanma, okuduğunu anlama ile yorumlama, temel cümle bilgisi ile imla bilme ve kullanma becerileri ölçülmesi amaçlanıyor. Temel matematik testinde temel matematiğin tüm kavramlarını ve formülleri bilme ve bunları kullanarak işlemler yapma, temel matematiksel işlemlerden yararlanma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini uygulama becerileri de ölçülerek hesaplama bilgilerini ölçmek hedefleniyor.

 

Temel Yeterlilik Sınavında öncelikle Türkçe ve Temel Matematik konularının öncelikli olması kapsamında Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri’nin önemi de göz önüne yansıyor. TYT’de adayın bilgisinden ziyade temel yeterliliklerin ölçülmesi esas alınıyor. Bu şekilde uygulanan tüm testlerde Türkçe ile Matematik sorularının olması sözel ve sayısal açıdan temel yeterlilikleri belirlemek için gerekli görülüyor. Bu şekilde MEB’in orta öğretime geçiş için yeterli gördüğü bütün derslerin kazanımlarının ve bu kazanımlara dair öğrencilerin başarısının tekrar tekrar sorgulanmasının yerine temel yeterliliklerin genel çerçevesi ve kazanımları da ölçülerek değerlendiriliyor.

2018 TYT’de çıkacak konular ve soru sayıları hakkındaki düzenlemelerle ile okul dışı öğrenme kaynaklarına bağımlılıktan da kurtulmak amaçlanıyor.

 

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) bilindiği gibi 9 kasım tarihinde tekrar değişikliğe gidilerek üniversiteye giriş sisteminde birinci oturumda 40 Türkçe, 40 matematik dersinden olmak üzere 80 soruya 90 dakika süre belirlenirken sınavın günü de değiştirildi. İlk açıklamada ise 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah

TYT, öğleden sonra ise ikinci oturumun sınavı yapılacağı söylenirken 9 kasım tarihinde yapılan açıklamada da ikinci  oturum sınav tarihi pazar gününe alınarak tekrar güncellendi. Böylelikle YÖK tarafından yapılan ölçme ve değerlendirme sistemine yapılan eklemeler ve yenilikler dikkate alınarak 2018 TYT’de çıkacak konular ve soru sayıları tekrar değiştirildi. Öğrencilerin ve kamuoyunun stresini azaltmaya yönelik yapılan kısmi değişiklikler ile daha kolay ve anlaşılır bir sınav sistemi getirildi.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test