2018 EGM POMEM, PMYO, PAEM, KPSS’li KPSS’siz polis alım başvuru şartları koşulları nelerdir?

  • 18 Ocak 2018
  • 533 kez görüntülendi.
2018 EGM POMEM, PMYO, PAEM, KPSS’li KPSS’siz polis alım başvuru şartları koşulları nelerdir?

2018 EGM POMEM, PMYO, PAEM, KPSS’li KPSS’siz polis alım başvuru şartları koşulları?

 

2018 EGM POMEM, PMYO, PAEM, KPSS’li KPSS’siz polis alım başvuru şartları koşulları nelerdir?

İçişleri Bakanlığı EGM lise mezunu polis alımında kaç PMYO, POMEM, PAEM, PÖH alımı yapılacak? 2018 yılı merkezi bütçe görüşmeler ile bakanlıkların personel alım sayıları belirlendi. İçişleri Bakanlığına bağlı emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıl personel ihtiyacını gidermek için lise mezunu polis alımları yaptı. Tüm Türkiye genelinde personel ihtiyacının giderilmesinde 2018 yılında da lise mezunu ve kpss şartı olmadan polislik alımlarının yapılması bekleniyor.

Polis alımları için Akademi başkanlığı müracaat şartlarını belirleyerek duyuru yapmakta. En çok dört gözle beklenen sorular arasında, 2018 yılında kaç polis alımı yapılacak? Lise mezunu polis alımları ve KPSS’siz polis alımları yapılacak mı? Bazı detaylar belli olmaya başladı. Daha önce bir tek POMEM ve PMYO’dan seçilerek alınan Polis Özel Harekât alımlarında lise mezunu ve kpss şartı aranmadan müracaat yapılabilecek. Geçtiğimiz yıl çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile mümkün hale gelmişti.

EGM 2018 senesinde KPSS’li ve KPSS’siz kaç lise mezunu polis alımı yapacak 2018 yılı merkezi bütçe görüşmeler ile bakanlıkların personel alım sayıları da belirlendi. İçişleri Bakanlığı EMG polis alımı meydana getirecek. Lise mezunu kaç PMYO, POMEM, PAEM, PÖH alımı yapılacak? İşte 2018 yılı polis alımlarına ilişkin son haberler. 2018 yılında çok sayıda POMEM ve PMYO’lara alımlar yapılması umut ediliyor. Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak yaptığı açıklamaya nazaran toplamda 56 bin 500 mezun bulunduğunu ve bu rakamın 2018 seneninın tamamlanması ile 85 bine çıkmasının hedeflendiğini aktardı. Geçtiğimiz yılda yapılan polis alımlarının 13 bin olduğu düşünülürse 2018 yılında alınacak olan polis sayısı 16 bin yöreında olacak.

Polis Özel harekât alımlarında ise ciddi bir kadronun ayrılması bekleniyor. 2018 yılında 10 bine kadar PÖH alımı yapılabilir. 2018 yılında POMEM alımlarının Şubat yahut Mart ayında öteki alımın ise Temmuz ya da Ağustos ayında olması planlanıyor. PMYO alımlarının ise TYT imtihanı sonrasında olması umut ediliyor. 20. Dönem POMEM mezuniyet töreninde mevzuşma yapan Polis Akademisi Başkanı 50 bine yakın öğrencinin şu ana kadar mezun bulunduğunu belirtmişti sadece daha sonrasında yapılan resmi açıklama da toplam mezun sayısının 56 500 olduğu bu sayının 2018 yılında 85 bine tamamlanacağı belirtilmişti.

POMEM PÖH PMYO PAEM polis alım sözlü mülakat soruları için tıklayınız

POMEM-PAEM Polis alım müracaat koşulları için tıklayınız

PÖH Polis Özel Harekat yaş şartı ve hesaplama için tıklayınız

KPSS’siz POLİS ALIMLARI

Daha önce sadece POMEM ve PMYO’dan seçilerek alınan Polis Özel Harekât alımlarında lise mezunu ve kpss şartı aranmadan müracaat yapılabilecek. Geçtiğimiz yıl çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile mümkün hale gelmişti. Aranacak yaş şartlarında ise 1993 ve sonrası doğumlular ile 2000 yılı ve öncesi tarihlerde doğanlar başvuru yapabilecek. PÖH alımlarında kazanan adaylara daha sonrasında POMEM’de eğitimden geçirilecekler. Başvurulara ilişkin ilanlar yayımlanır yayımlanmaz işin olsa ekibi olarak internet sitemizden diğer müracaat şartarını paylaşacağız.

2018 senesinde POMEM alımlarının Şubat ya da Mart ayında diğer alımın ise Temmuz veya Ağustos ayında olması planlanıyor. PMYO alımlarının ise TYT imtihanı sonrasında olması bekleniyor.

KAÇ POLİS ALINACAK?

20. Dehemmiyet POMEM mezuniyet töreninde konuşma meydana getiren Polis Akademisi Başkanı 50 bine yakın öğrencinin şu ana kadar mezun bulunduğunu belirtmişti sadece daha sonra yapılan resmi açıklama da toplam mezun sayısının 56 500 olduğu bu sayının 2018 yılında 85 bine tamamlanacağı belirtilmişti. Yani 2018 senesinde 29 bin yeni polis öğrencisi mezun olacak. 21. Dönemde toplam 13 bin polis öğrencisi alınmıştı bunu da sayıdan çıkarttığımızda 2018 senesinde ortalama 16 bin civarı polis alımının yapılması umut ediliyor.

Tabi bu rakam 20 bine kadarda yükseltilebilecek olup EGM’den resmi olarak polis alımlarına yönelik bir sayı verisi paylaşılmadı. Fakat Polis Akademisi Başkanının açıklamaları ve POMEM verilerine bakıldığında İşin Olsa ekibi olarak 16 bin – 20 bin arasında bir polis alımının yapılabileceği umut ediliyor. 2018 yılında da PÖH için alımların yapılması ve en az 6 – 10 bin kişilik kadronun ayrılacağı ön görülmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan sınav zamanı duyurusu aşağıdaki gibidir:

2018 KPSS Lisans Takvimi:

müracaat: 10-21 Mayıs 2018

imtihan tarihi: 22 Temmuz 2018

sınav sonuçlarının Açıklanması: 31 Ağustos 2018

2018 KPSS Önlisans Takvimi:

başvuru: 28 Ağustos – 12 Eylül 2018

imtihan zamanı: 4 Kasım 2018

sınav sonuçlarının Açıklanması: 29 Kasım 2018

Polis meslek eğitimi için alınacak adaylarda aranacak şartlar

– Lisans mezunu olmak yada denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından biri olan yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak

– 31 Aralık 2016 tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak.

– 2015 yada 2016 senelerında yapılan KPSS lisans P3 puan türünden minimum 60 puan almış olmak.

– güvenlik Teşkilatı çalışanı şehit yada vazife malulü eş veya çocukları için KPSS lisans P3 puan türünden minimum 48 puan almış olmak.

-Öğrencilerin yemek, barınma ve sıhhat giderleri güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca karşılanacak. Eğitim nihayetinde başarılı olanlar polis memuru olarak göreve başlayacak. Sınava giriş koşulları, imtihan takvimi ve öteki hususlar www.Pa.Edu.Tr resmi web sitesinden duyuru edilecek.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test