12 Soruda YKS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 24 Ocak 2018
  • 392 kez görüntülendi.
12 Soruda YKS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

12 Soruda YKS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

12 soruda YKS hakkında bilmeniz gerekenler düzenlenmiş olmakla birlikte adaylara ve ailelerine yardımcı olacak bilgiler bulunmaktadır. Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) arasında üç aylık bir ara olurken öğrenciler Mart ayında YGS’ye girdikten sonra Haziran ayında lisans bölümleri için 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavlarına girmesi gerekiyordu. Sınav sistemi hakkında yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni bir sınav sistemi açıkladı. Bu sisteme göre sınavın birinci oturumu ve ikinci oturumu Haziran ayında aynı günde yapılacak. Öğrenciler Haziran ayının bir cumartesi günü ilk oturumda sınava girerken öğleden sonra ikinci oturum sınavlarına girecek. Yabancı dil sınavı ise pazar günü yapılacak ve sınavlardan alınan puanlar 2 yıllık geçerlilikte olacak.

Oturumlar Nasıl Olaak?

YGS’nin yerine gelecek olan sınav sisteminde ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi (TYT) uygulanacak. YGS’de adaylar Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından sorumlu olurken TYT’de ise 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu sorulacak. İlk sınav oturumundan 150 puandan daha fazla fazla puan alanlar ön-lisans programlarından birinde tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyenlerin ise 180 puanı geçmesi gerekecek. Adaylar böylelikle daha az soru ile daha net bilgi ölçme metotlarına tabi tutulacak. LYS sisteminde eskiden dört farklı günde yapılan değişik sınavlar yerine yeni sistemde bir güne sığdırılan bir sınav programı sunuluyor. 12 soruda YKS hakkında bilmeniz gerekenler arasından ayrıca soru sayısı konusunda ÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı düzenlemeler dikkat çekiyor. Ancak sınav süresinin henüz belirlenmediği biliniyor. YGS-LYS sisteminde test türüne göre farklılık olsa da bir soruya ortalama 1,5 ile 1,8 dakikalık bir düşüyor. YGS-LYS’den evvel uygulanan ÖSS’de ise soru başına 1 dakikalık bir süre veriliyordu.

Puanlamalar Nasıl Olacak?

12 soruda YKS hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? YGS-LYS sistemindeki gibi YKS sisteminde de tüm adaylar istedikleri sınavlara girerek kendilerini deneyebilecekler. Buradaki en büyük fark ise öğrencilerdeki dikkat dağınıklığını engellemek için her sınava farklı bir saat belirlenerek bu sınavlar arasına kısa molalar konacağı açıklandı. Temel anlamda sözel çıkışlı olan adaylar Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya ve Sosyal Bilimler sınavlarından, eşit ağırlık çıkışlı adaylar ise Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya ve Matematik sınavlarından, sayısal çıkışlı adaylar da Matematik ve Fen Bilimleri sınavlarından sorumlu olacak.

Ancak öğrenciler isterlerse kendi bölümlerinin testleri dışında diğer sınavlara da girme hakkına sahip olacak. 12 soruda YKS hakkında bilmeniz gerekenler arasında yeni sistemle birlikte adayların yerleştirme puanlarında ilk oturumdaki ürkçe ve Temel Matematik sınavının önemli olması dikkat çekicidir. Lisans programlarına yerleştirmelerinde gerekli olan puan türlerinde ilk oturumun ağırlığı yüzde 40 olurken diğer yüzde 60 ise adayın tercih yapacağı bölüme göre değişkenlik gösterecek. Üniversiteye girmek isteyen adaylar YGS’de daha önce Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan sorumluydu. Yeni sınavın ilk oturumunda öncelikle 80 soru olacak. LYS sisteminin yerine gelen oturumda da Türkçe,

Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru sorulacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylara da 80 soru sorulacak. Sözel bölümlerde puan hesaplaması TYT’nin yaklaşık yüzde 40’ı Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya ve Sosyal Bilimler testlerinin yüzde 60’ı olurken Eşit Ağırlık bölümleri için TYT’nin yüzde 40’ı Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya ve Matematik testlerinin yüzde 60’ı baz alınacak. Sayısal bölümlerde ise TYT’nin yüzde 40’ı Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yüzde 60’ı değerlendiriliyorken yabancı dil bölümleri için ise TYT’nin yüzde 40’ı Yabancı dil sınavınında yüzde 60’ı değerlendirilerek baz alınan şekilde puanlamalar yapılıyor.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test