YKS Yeni Sınav Sisteminde Açık Uçlu Soru Sorulacak mı?

  • 23 Aralık 2017
  • 468 kez görüntülendi.
YKS Yeni Sınav Sisteminde Açık Uçlu Soru Sorulacak mı?

Lise öğrencilerinin en merak ettiği konu olan üniversiteye giriş sınavı artık YKS olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacaktır. Bu kapsamda, birçok ihtimal sınav sistemi kapsamında yer almış, hangi yönde değişim göstereceği oldukça merak konusu olmuştu.

Lise öğrencilerinin en merak ettiği konu olan üniversiteye giriş sınavı artık YKS olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları imtihanı olacaktır. Bu kapsamda, birçok olasılık imtihan sistemi kapsamında yer almış, hangi yönde değişim göstereceği fazlaca merak konusu olmuştu. YÖK’ün kısa sürede yapmış olduğu açıklamalara bakılırsa, YKS içerik olarak bir önceki sistemle tamamen aynı olacak. Yapılan değişimler yalnızca teorik açıdan farklılık göstermiştir. Buna göre, sınav aynı şekilde iki oturumdan oluşacak fakat aynı gün içerisinde iki farklı oturum gerçekleşecek. Bununla birlikte, sorular diğer sistemlerde de olduğu gibi test olacak ve herhangi bir klasik sual bulunmayacaktır.

Yükseköğretim Kurumları sınavı test Ağırlıkları

Belirttiğimiz üzere imtihan sistemi üç farklı oturum şeklinde olacak fakat temel iki oturum aynı gün içinde sabah ve öğlen seansları şeklinde gerçekleştirilecek. Üçüncü oturum ise yabancı dil alanında puan isteyen öğrencilerin girmesi ihtiyaç duyulan bir sınavdır ve Pazar günü içerisinde gerçekleşecektir. Yükseköğretim Kurumları sınavı kapsamında, dil alanı için toplam 80 sual sorulacaktır. İlk oturuma değinmek gerekirse, bu alanda Türkçe ve matematik alanları bulunacaktır. Daha çok temel konuları içermekle birlikte, siz değerli ziyaretçilerimizin muhakeme kabiliyetini, akıl yürütme, anlama ve dil bilgisi alanları ölçme üzerine kurulmuştur. İkinci oturumda ise Türk dili ve edebiyatı, coğrafya 2, sosyal bilimler, matematik 2, fen bilimleri alanı olacaktır. Sorulacak sorular ise tamamen lise müfredatınız üzerinden gelecektir.

Soru Sayısı ve Yüzdeleri nedir?

Imtihan kapsamında üç oturum bulunmuş olduğu için her alana derhal hemen eşit derecede sual sayısı verilmiştir. Yalnızca yabancı dil alanında 80 adet soru bulunmaktadır. Yükseköğretim Kurumları imtihanı kapsamında, ilk oturum için Türkçe ve temel matematik olarak ayrılan iki teste 40’ar soru ayrılmıştır. Bununla birlikte ikinci oturumu kapsayan dört farklı alan için de 40’ar soru bulunuyor. Tüm bu soru çözümlemelerini, seçeceğiniz kısmın puan türüne bakılırsa gerçekleştirmelisiniz. Shususi, eşit ağırlık, dil puanı ve sayısal olarak ayrılan dört farklı puan türünden her biri için TYT puanı %40 oranında etkili iken, kendi alanı %60 etkilidir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test