Yabancılar İçin Üniversite?

  • 07 Aralık 2017
  • 519 kez görüntülendi.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE İÇİN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER DE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

 

Yabancılar İçin Üniversite?

Ülkemizdeki ön lisans, lisans ve lisans üstü eğitim kurumlarında öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri bir sınav sistemi bulunmaktadır. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile aldıkları sonuçları kullanan öğrenciler, kurumlara kabul için başvururken bu sınav sistemini kullanacaktır.

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sistemi, ülkemizde her yıl binlerce adayın girdiği bir sınava tabidir.

Bu sınava başvuracak olan adayların yabancı uyruklu olması (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu olanlar, Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı olan çift uyruklular hariç.

Türk liselerine denk bir okulun son sınıfında olmaları veya denkliği olan bir okuldan mezun olmuş olmaları istenen şartlardandır. Ancak 2011 yılından bu yana Yüksek Öğretim Genel Kurulunun kararı ile birlikte Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı tamamen kaldırılmıştır.

Ülkemizde ön lisans ve lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrenci ve vatandaşların bir ortaöğretim kurumundan mezun olması ve her üniversite tarafından istenen sınav ve puanları belgelemesi.

Bu belgeler ve üniversitenin talep edeceği diğer belgeler ile birlikte üniversiteye başvurması ve değerlendirmeye alınması şartı vardır.

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sistemi değişikliğe uğrayan bir sisteme sahiptir. Yasa gereği kaldırılan bir sınav sistemi olarak bilinen YÖS, ülkemizde pek çok üniversite tarafından tercih edilen bir sınav sistemi olmayı sürdürüyor.

Yabancı uyruklu öğrencilerin elenerek öne çıkması ve başvurularının detaylı olarak değerlendirilmesi çalışmalarını YÖK’ten sonra bizzat kendileri yapan üniversiteler, her yıl yüzlerce yabancı uyruklu öğrenciyi bünyesine katmaktadır.

 

 

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sistemi dahilinde öğrencilerin gitmek istediğiniz üniversitenin web sitesini ziyaret etmesi en iyi ve en şeffaf bilgi kaynağı olacaktır.

Bu kapsamda başvurmak istediğiniz üniversitenin başvuru ve iletişim bilgilerini, ücretlerini, gerekli olan belgeleri, yapabileceğiniz tercih detayları gibi bilgileri de mutlaka öğrenmelisiniz. YÖS’ün Türkiye’deki yapılan üniversiteye giriş sınavı şeklinde olmasının dışında esasen kapsamı da oldukça sınırlıdır. Ana hatlarıyla değerlendirildiğinde, ders dağılımları, soru adeti, puan hesaplama yöntemleri. Üniversiteye yerleştirilme işlemleri yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim sistemleri nedeniyle farklıdır.

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test