TYT Nedir?

  • 21 Aralık 2017
  • 475 kez görüntülendi.

TYT Nedir?

 

TYT Nedir?

TYT, Yükseköğretim Kurumları sınavı’nın ilk oturumunda yapılacak olan ve Matematik, Türkçe, sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında adayın temel yeterliliklerini ölçen Testtir.

Yeni üniversite giriş imtihanı YKS TYT nasıl olacağı milyonlarca öğrenci ve veli tarafından hala araştırılmaya devam ediyor. YKS TYT nedir sorusu sayısı kaç ne süre yapılacak soruların yanıtları haberimizde. … Temel Yeterlilik Testi (TYT) bilgi imtihanı ise YKS öncesi öğrencinin informasyon ve becerisini ölçüyor.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) bilgi sınavı olmayacak. Liseden mezun olmuş ve herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim alacak talibin temel yeterliliğini ölçmeyi fakatçlıyor. Sınav Türkçe ve matematik ağırlıklı olacak. Sosyal ve Fen Bilimlerden de sorular yer alacak.

TYT’DE NE SORULACAK?

TYT’nin genel amacı, adayların Türkçeyi doğru kullanmak, okuduğunu, anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri, muhakeme gücü, çözümleme ve sentez yeterliliklerini ölçecek.

Matematik testinde ise sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlem yapma, temel matematik prensiplerini günlük hayatta kullanabilme becerilerini test edecek. YÖK son yenilenmesi ile bu sınavda ek olarak 20 sosyal bilim, 20 fen bilimi alanlarından sual soracaktır. Bu sorular da bilgi esaslı temel yeterlilikler ölçülecek.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test