TYT 2018 Başvuru Tarihleri Açıklandı mı ÖSYM?

  • 31 Aralık 2017
  • 476 kez görüntülendi.
TYT 2018 Başvuru Tarihleri Açıklandı mı ÖSYM?

TYT 2018 Başvuru Tarihleri Açıklandı mı ÖSYM

 

TYT 2018 başvuru tarihleri açıklandı mı ÖSYM içim belli olan bir konudur.  2018 Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Sistemine ait yeni kılavuz yayınlanırken başvurular ÖSYM’nin internet sitesinden yapılacak. Kılavuz ise ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden kolaylıkla hemen indirilebilecek. TYT sınavı ücretlerinin bilgilerine de bu kılavuzdan detaylı şekilde ulaşabilirsiniz.

TYT sınavı hakkında merak edilenlerin hepsi sınav kılavuzunda yer alırken tüm PTT işyerlerinden, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Akbank Ziraat Bankası ve Türk Ekonomisi Bankası şubelerinden veya İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini adaylar ödeyebilecek. Ayrıca adaylar sınav ücretini ÖSYM’nin web sayfasından kredi kartı veya banka kartı ile de yatırabiliyor.

 

TYT başvuruları için adayların öncelikle sınav ücretini yatırması daha sonra internet veya başvuru merkezleri aracılığı ile başvurularını yapmaları gereklidir. TYT 2018 başvuru tarihleri açıklandı mı ÖSYM sınav başvuru süresi içinde başvuru bilgilerini resmi web sayfası (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden kontrol etme imkanı sunmaktadır. Başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü aldıktan sonra özenle saklamakta önemlidir.

TYT başvuruları Mart ayından sonra olurken başvuru süresi de asla uzatılmayacak.  TYT’den 180 ve üzeri puan almış olan adaylar YKS’ye başvuru yapma şansını yakalayacak. TYT sınavı 81 il merkezi ve Lefkoşa’da merkezi şekilde yapılacak.

TYT 2018 Başvuru Tarihleri Açıklandı mı ÖSYM?

TYT 2018 başvuru tarihleri açıklandı mı ÖSYM  açısından belirlenen kurallar kapsamında TYT’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan almamış olan adayların, sınavsız geçişliler hariç şekilde TYT puanları ile bir yükseköğretim programını tercih ederek YKS’ye girme şansları da olmuyor. TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla puanda olan adaylar,

YKS’ye girme hakkını bizzat kazanacak. Ayrıca 180 ve üzerinde puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programlarını hem de tüm açık öğretim programlarını ve YKS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını bizzat tercih edebilme hakkına sahiptir. Özel sınavlar ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurmak için TYT puanlarından 150 ve üzeri şekilde başarı alınması gerekiyor.

Engelli öğrenciler için ise engelli olduklarını belgelemeleri şartıyla TYT puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması koşuluyla tercih yapma hakkı da sağlanıyor.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test