TEOG’un Yerine Ne Geldi?

  • 14 Aralık 2017
  • 498 kez görüntülendi.
TEOG’un Yerine Ne Geldi?

TEOG’un Yerine Ne Geldi?

TEOG’un yerine ne geldi? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayında liseye geçiş sistemine ait merak edilenleri açıkladı. Bakan Yılmaz, TEOG başta olmak üzere liselere geçişteki yeni sistem hakkında da çeşitli bilgilere yer verildi.

TEOG yerine yeni gelen düzenlemeyle birlikte isteyen öğrencilerin istedikleri sınava girebileceğini açıkladı. Bakan Yılmaz, belirledikleri farklı illerdeki pilot sınıflara özel 8. sınıf öğrencilerin girebileceği bir sınav sistemi hazırladıklarını da açıkladı. Öğrencilerin adresine en yakın okula yerleştirilerek 5 tercih hakkı verildiğini de belirten Bakan İsmet Yılmaz, sağladıkları akademik çeşitlilik ile birlikte okulun başarı yüzdesinin yükseleceğini de belirtti. 1 milyon 200 bin öğrencinin olduğunu belirten Bakan Yılmaz.

Yeni sistemle birlikte velileri , çocuklarını ortaokula yazdırdığı günde hangi liseye gideceğini bilerek geleceği planlayacaklarının müjdesini de verdi.

Ortaokul ile lise arasındaki bağı bu şekilde kurduklarını belirtirken tercihe bağlı ve adrese en yakın olan okula yerleştirme gibi kriterler için çocukların üzerindeki sınav baskısının da kalkmasının hedeflendiğini ifade etti. TEOG’un yerine ne geldi?

TEOG’un yerine ne geldi? Soruları bizzat bakanlığın hazırlayacağını açıklayan Bakan Yılmaz, sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek olan öğrencinin artık daha rahat olacağını da yaptığı açıklamalar ile vurguladı. Haziran ayının ilk haftasında bu yeni sınavın tek oturumda yapılacağını açıklarken haziran ayında da sonuçların açıklanacağını da açıkladı.

Ayrıca sınavın 60 sorudan oluşarak, 90 dakika süreyle tek oturumda yapılacağı bilgisi kamuoyuyla ilk kez paylaşıldı. Sınav kapsamında 6,7 ve 8. sınıf derslerinden sorular hazırlanması planlanırken seçmeli olması ile birlikte sayısal ve sözel bölümlerin de yer olacağı açıklandı.

Öğrencilerin sınava girdikleri takdirde 5 tane tercih yapabilmelerini sağlayan yeni sınavla birlikte TEOG sistemi fiilen bitirilmiş oldu. Sınava giren ve girmeyen öğrencilerin yerleştirme sonucu aynı anda açıklanırken yapılan yeniliklerle birlikte değişimler ilk kez bu yıl uygulanmış olacak. Yapılan değişiklikler ile bakanlığın hedefinin sınavsız liselere geçişi kolaylaştırmak olduğu bilinirken bakanlığın tüm liseler ile fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar seviyesinde gelişmeyi amaçlaması da önümüzdeki yıllarda geliştirilen projeler de yer alacak.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test