Taşerona kadro sınavı nasıl olacak?

  • 31 Aralık 2017
  • 555 kez görüntülendi.
Taşerona kadro sınavı nasıl olacak?

Taşerona kadro sınavı nasıl olacak?

2018 yılında taşerondan kadroya geçenler işçiler sınava tabi tutulacak. 450 bin kamuda çalışanının gireceği taşeron sınavı nasıl olacak? Taşeron işçilere hangi soru sorulacak sınav KPSS gibi mi olacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşerona kadroda sınav konusunda detayları açıkladı.

Taşeron işçilerinin merak ettiği kadroya geçme detayları gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından taşerona kadro müjdesi verilmişti. Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise taşerona kadroda imtihan konusunda data verdi. Peki taşeron işçilerin ekibe geçme sınavı hangi konulardan oluşacak KPSS gibi mi olacak? Taşerondan kadroya geçiş imtihanı zor olacak mı? İşte tüm merak edilen soruların yanıtı.

TAŞERON İŞÇİLERE SORULACAK SORULAR

Taşeron işçiler kadroya geçerken sınav yapılacak. Herkes merakla taşeron işçilere hangi sorular sorulacağını merak ediyor. Çalışma ve sosyal Güvenlik Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada taşerona sınavla ilgili bilgi verdi. Sarıeroğlu imtihanın KPSS benzer biçimde olmayacağını ve kolay olacağını açıkladı. Sınavdan 10 üzerinden 6 alanların daha sonra sözlü sınava gireceği de sözlerine ekledi.

SINAV ELEME amaÇLI DEĞİL

Emekli olanlar haricinde 450 bin birey sınav olacak, hepsini inştanrı kadrolu işçi olarak 4 (D) statüsündeki istihdamını sağlayacağız. Imtihanı mevcut düzenleme gereği koyduk, eleme fakatçlı değil, yapmış oldukları işle ilgili olacak.

Meydana getirdiğimız işin büyüklüğünü şöyle ifade etmem gerekiyor. Mevcutta 140 bin işçi çalışıyor. 450 bin işçiyi direkt sürekli işçi kadrolarına almış oluyoruz. Önemli ve büyük bir çalışma. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

SINAVA HAZIRLIK KURSLARINA GİTMEYİN

Şu an aslına bakarsanız kamuda istihdam etmek için almış olduğumız kardeşlerimiz senelerdir görevlerini icra eden kişiler, bu anlamda da hiçbir sıkıntıya kapılmasınlar. Taşeron imtihanına hazırlık sınavları kursları açılmış. Asla buralara gitmesinler. Yaptıkları işle alaklı bir sınava girecekler. 2 Ocak itibarıyla yürürlüğe girecek düzenlememiz. Bu ihaleler kapsamında kardeşlerimizin başvurularını alacağız.

TAŞERON İŞÇİLERİN EMEKLİLİK VE KIDEM TAZMİNATI NE OLACAK?

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, canlı gösterimında soruları yanıtladı.

Çalışanlamış olurımızın her şeyini düşündük. En minik bir maduriyet olmasın diye. Bu imkanlar vardı. Yeni bir başlangıç yapıyorduk. Geçmiş devri sıfırlayıp bir başlangıç yapabilirdik. Burada çalışanlamış olurımızın kazanmış oldukları kıdemleri son iş yerindeki kıdemlerini bir kenara koymadık. Bir çok hakları ileri düzeyde düzenlenme imkanına kavuşmuş olacak. Son olarak çalıştıkları yerdeki kıdemlerine nazaran uygulayacağız.

Maaşları da geçmiş uygulamalarda asgari ücretle yapılan oluşum 1.5 asgari ücretle olmuş biz bu şekilde yapmadık. Mevcut maaşlarıyla beraber geçişlerini sağlıyoruz. Kamuya geçiş olduğundan 52 günlük ilave tediye ücreti var. Üzerine 52 günlük bir ilave ücret almış olacak.

Bizden beklenti şuydu alandan da geliyorum. Artık taşeron firmalarında çalışmak istemiyoruz. Geleceğimize güvenle bakmak istiyoruz. Evimize ekmek götürme yarın herhangi bir işten çıkarma ile karşılaşır mıyız tedirginliğini istemiyorum. Bundan sonrasında taşeronla ilgili personel alımına ilişkin ilaveler gerçekleştirilmeyecek. Bizim sözümüz bu yıl bitmeden bu işi nihayete erdirmekti. Resmi gazetede yayımlanarak uygulamaya koyarız.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test