Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

  • 10 Aralık 2017
  • 603 kez görüntülendi.
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

 

Öğretmenlere 3600 ek  verilmesi ve saat başı olarak ek ders ücretlerinin minimum 25 TL olarak yapılması  için mecliste konuşuldu. CHP grubu adına mevzuşan Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın konuşması: kıymetli milletvekilleri, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sayın Başkan, yeni görevinizde de başarılar diliyor, hayırlı olmasını diliyorum.

Ak Parti Hükûmeti İç Tüzük’ü değiştirdi, maalesef şu anda yalnız üç dakikamız var. Değerli öğretmen arkadaşlarımızın koca sorunlarını bir öğretmen olarak üç dakikada nasıl anlatacağız, maalesef şu anda sıkıntı yaşıyoruz yine burada. Azca önce Sayın

Topcu’yu da dinledim. Sayın Topcu’nun söylediğine katılıyorum. Eğer bir ülkeyi yıkmak istiyorsanız gerçekten, bir tek eğitimini ele alın, işgal edin, çökertin, aslına bakarsan o ülke çöker. Kıymetli arkadaşlar, kuşkusuz eğitim sistemimizin en temel problemlerından bir tanesi de öğretmen arkadaşlarımız çünkü öğretmen arkadaşlarımız geleceğin mimarlarıdır, ülkemizin kalkınması sadece öğretmen dostlarımızın yetiştireceği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerle mümkündür. Öğretmen arkadaşlarımızın da vicdanları olarak  rahat olmaları gerekiyor, fikren, madden, manen özgür olması gerekiyor.

Peki, tüm bu olanakları, bütün bu zemini Hükûmet, iktidar yapabiliyor mu? Maalesef hayır. Öncelikle, bedenlerini, açığa alınan yahut ihraç edilen on binlerce öğretmen ve akademisyen için açlığa yatıran Nuriye ve Semih’e buradan binlerce slm gönderiyorum. Kıymetli arkadaşlar, öğretmen arkadaşlarımız artık doğru dürüst eyleme katılamıyor, demokratik bir eyleme katılamıyor çünkü baskı var; sendikaya bile doğru dürüst üye olamıyor, gene baskı var.

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

Öğretmen arkadaşlarımızın çoğu ihraç edildi, açığa alındı ve bunların içinde, emin olun, çoğu da masum. Kıymetli arkadaşlar, öğretmenlerin sorunlarından bir tanesi de tayin, çoğumuz çok iyi biliyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı buna bir türlü çözüm bulamadı. Çünkü 2002 yılından bugüne kadar devamlı bakanlar değişiyor ve her gelen yeni bakan sürekli müfredat değiştiriyor. Maalesef bu konuda Hükûmet yetersiz kaldı.

Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. Mülakat yerine liyakat tercih edilmeli ve özellikle göreve yeni atanan öğretmen dostlarımızla ilgili bir sıkıntı var. Göreve atanıyorlar fakat güvenlik soruşturması nedeniyle maalesef işe başlayamıyorlar.

Efendim, on yıl önce, yedi yıl önce bir tane akrabası bir bankaya para yatırmış, bir şeyler olmuş. Lütfen, buradan sizlere de sesleniyorum sayın iktidar, bu problemi, bu mağduriyeti ortadan kaldıralım. Kısaca Hükûmete önerilerimizi sunayım: 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir. Öğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Öğretmenlerin ek ders ücretleri minimum 25 TL olmalıdır.

Öğretmenlere ödenen eğitim-öğretime hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlamış olurına ödenmeli ve en az bir maaş tutarında olmalıdır. İnternet hizmeti öğretmenlere ücretsiz olmalıdır. Öğretmenlerin sınav görev ücretleri minimum 2 katına çıkarılmalıdır. Öğretmenlere temsil tazminatı ödenmelidir, çocuk yardımları artırılmalıdır. Ayrıca az önce Sayın Genel Başkanımız da söylemişti 3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır.

Yönetici atamalarında mutlaka liyakat esas alınmalıdır ve bu yıl minimum 40 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

Ek gösterge, memurların emekli olmaları hâlinde alacakları emekli aylığı ile emekli ikramiyesinin miktarını ve aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na nazaran almakta olanların çalışırken aldıkları maaş miktarını etkileyen bir ödeme unsurudur.

Devlet Memurları Kanunu ekinde yer alan ek gösterge cetvellerinde dereceleri itibarıyla öğretmenler için ek gösterge belirlenmiş olmakla birlikte, bu ek göstergelerin teknik ve sağlık hizmetleri sınıfında vazife yapan bazı personelin ek göstergelerinden daha düşük olduğu görülmektedir. Oysa öğretmenlerimiz hem çalışma şartları bununla birlikte yapmış oldukları görevin önemi dikkate alındığında, çalışırken de emekli oldukları dönemde de daha iyi mali ve sosyal imkânlara haiz olmayı fazlasıyla hak etmektedirler.

Özellikle emeklilik hakları bakımından öğretmenleri mağdur eden ek gösterge düzeninin değiştirilmesi zorunludur. Bu yüzden ek göstergelerinde artış yapılması, çalışan ve emekli öğretmenlerin hayat seviyelerinin kısmen de olsa yükselmesine katkı sunacaktır. Kanun teklifimle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ekinde yer alan cetvelde değişiklik yapılmak suretiyle, eğitim ve öğretim hizmetleri derslikı kapsamında vazife icra eden her derecedeki öğretmen ve diğer personelin ek göstergelerinin artırılması ve 1’inci derecede olanların ek göstergelerinin 3000’den 3600’e çıkarılması sağlanmaktadır.

Değerli milletvekilleri, eğitim sistemindeki sorunların çok boyutlu olduğu ve bu problemlerın tekrar nüksetmesine izin vermeyecek şekilde çözümü ve ihyası için biroldukça düzenlemenin hayata geçirilmesi gerektiği bir gerçektir. Ülkemizin nitelikli öğretmenlere sahip olmasının, çocuklarımızın aldığı eğitim ve öğretim kalitesinin artırılması açısından büyük örutubet arz etmiş olduğu de malumdur.

Bu yüzden, öğretmenlerimizin faydalandığı bazı haklarda iyileştirmeye yapılması, ayrıca kadrolu öğretmen sayısının yükseltilmesi suretiyle, atanamayan öğretmenlerden bazılarına mesleklerini yapma fırsatı sunulması ve öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir.

Bu yönde, geçen süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğimiz yeni bir kanun teklifiyle öğretmenlerin ek göstergelerinin artırılmasıyla birlikte tazminatlarının yükseltilmesini, iki yılda bir aşama yükselmesi yapabilmelerini, kalkınmada birinci derecede öncelik olarak  yerlerde görev yapanlar için  ek ödemelerinin 10 puan artırılmasını ve atanamayan öğretmen için 50 bin kadro ihdasını öngördük.

Böylece daha önce de gündeme getirdiğimiz öğretmenlerimizin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesine ilişkin hususların güncellenerek yine Meclisin gündemine taşınmasını istedik. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, biraz önce verdiğimiz grup önerisinde de görüldüğü benzer biçimde, öğretmenlerimizin hak ve hukukunun korunması için bugüne dek olduğu şeklinde bundan sonra da gayretlerimizi göstereceğimizi belirtmek istiyorum.

Bu düşüncelerle, binlerce öğretmenimizin haklı beklentisi olan ek göstergelerinin yükseltilmesine ilişkin kanun teklifimize destek vermenizi bekliyor, Genel Kurulun siz kıymetli üyelerini saygıyla selamlıyorum.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test