Alan Değiştirebilecek Branşlar

  • 20 Aralık 2017
  • 611 kez görüntülendi.
Alan Değiştirebilecek Branşlar

İşte Alan Değiştirebilecek Branşlar

1- derslik öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik Zihin Engelliler derslikı Öğretmenliği Eğitim Programını başarıyla tamamlayan öğretmenler özel eğitim alanına geçebilecek.

2- Kapatılan alanlarda vazife yapmakta olup görev yaptıkları alanlar haricinde başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenler Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı sonucuna bakılırsa mezun oldukları yüksektahsil programının atanacakları alana da kaynak olması kaydıyla bu alanlara geçebilecek. Bu kapsamda sadece alanı kapatılan öğretmenlere değişim hakkı bilinmektedir.

Bu tür alanlar genel anlamda mesleki ve teknik eğitim veren alanlarda ( Matbaacılık, vapur Yapımı, Meteoroloji vb benzer biçimde.) göze çarpmaktadır. Alan kapatılmış olduğundan o alanda öğretmenin atanacak yeri olmadığından bu tür öğretmenlere alan değiştirme hakkı verilmiştir.

Örneğin Anadolu Öğretmen Liseleri kapatılınca “Öğretmenlik Meslek Dersleri” alanı kapatılmış bu öğretmenler önceden “Rehberlik” alanına geçmişlerdir. Bu örneğe uygun olanlar bu kapsamda alan değiştirebileceklerdir. Yoksa ikinci üniversite bitirip alan değişiklik yapma bekleyenler bu kapsamda alan değiştiremiyeceklerdir.

3- Öğretmenlerin, diplomalarında yazılı yan alanlara veya aylık karşılığı okutacakları derslerin öğretmenliğine alan değişikliği yapılmayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Alan Değişikliği yöntemiyle yapılacak atamaları sınırlı tuttuklarını açıkladı. ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA MEB’DEN YAPILAN

AÇIKLAMA derslik öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik “Zihin Engelliler derslikı Öğretmenliği Eğitim Programı”nı başarıyla tamamlayan öğretmenlerin özel eğitim alanına, kapatılan alanlarda vazife yapmakta olup vazife yapmış oldukları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenlerden Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı kararına bakılırsa mezun oldukları yüksektahsil programları atanacakları alana da kaynak olanların ise bu alanlara alan değişiklikleri yapılacaktır.

Yeterli potansiyel aday olmadığından öğretmen ihtiyacı karşılanamayan özel eğitim alanına yapılacak alan değişikliği ile özel eğitim alanında bulunan öğretmen ihtiyacının karşılanması; kapatılan alanlarda görev yapan dolayısıyla fiilen yerine getireceği ders görevi bulunmayan öğretmenlerin ise ihtiyaç bulunan diğer alanlara atanmaları yöntemiyle daha etkin hale getirilmeleri fakatçlanmıştır. Alan değişikliği, öğretmen ihtiyacı ve kamu yararı göz önünde bulundurularak sınırlı tutulmuştur. Şöyle ki; 1- Bakanlığımız kadrolarında görev yapan öğretmen sayısı 904.679’a, ölçü kadroya bakılırsa öğretmen doluluk oranı ise averaj % 90’a ulaşmıştır. 2- Bazı alanlarda doluluk oranı %100’ün üzerindedir. 3- atama bekleyen potansiyel öğretmen adayı sayısı 412.015’tir.

4- Halen eğitim fakültelerinde 267.061, eğitim fakültesi haricinde öğretmenliğe kaynak olan diğer yükseköğretim kurumlarında ise 433.422 olmak üzere toplam 700.483 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu veriler göz önünde bulundurularak potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından alan değişikliğinin sınırlı tutulması lüzumlu görülmüştür. Zira alan değişikliği yöntemiyle yapılacak atamalar potansiyel adayların atanabileceği kontenjanların daha da daralmasına ve hatta bazı alanlar bakımından atanma imkanlarının kalmamasına yol açacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test