2018 YKS Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

  • 30 Aralık 2017
  • 481 kez görüntülendi.
2018 YKS Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

2018 YKS Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

 

2018 YKS başvuruları ne zaman sona eriyor? Yükseköğretime Giriş Sınavı (YKS) sınav ücretlerinin ödeme tarihi Mart’ta sona eriyor. Bu kapsamda öğrenci seçme ve yerleştirme sistemine (ÖSYS) başvurular 2 aşamalı olacak. Birinci adımda aday bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine alınacak ikinci adımda ise sınav ücreti ödenecek. ÖSYS başvuru işlemlerinde yapılan değişiklikle birlikte artık YKS başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav ücreti ödenecek. Bir ortaöğretim okulunda eğitime devam eden son sınıftaki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapabilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını (https://ais.osym.gov.tr) adresinden yapabilecek. Diğer tüm adaylar ise başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ya da ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinden birinde yapabilecekler.

 

ÖSYS’ye başvurmak isteyen tüm adayların öncelikle ÖSYS’ye doğrudan başvurma, başvurma şartları, sınavlar, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kuralları mutlaka inceleyerek bilgilenmesi gerekiyor. Adaylar, 2018-ÖSYS kılavuzuyla bilgilenirken başvuru merkezleri listesine ÖSYM’nin web sitesinden de ulaşabiliyor. 2018 YKS başvuruları ne zaman sona eriyor? Adayların sınav ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini gerçekleştirmesinin yanı sıra ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) web adresinden bilgilerini mutlaka kontrol etmeleri ve bilgilerinin bir çıktısını alıp saklamaları gerekiyor.

 

2018 YKS başvuruları ne zaman sona eriyor? ÖSYS’ye internet aracılığıyla başvuru yapacak olan adaylar, ÖSYS Bireysel Başvuru Kılavuzundaki açıklamalar kapsamında işlemlerini yaparak başvuru ücretini de yatıracak. İnternet aracılığıyla bireysel başvurular ise en geç Ocak’ta sona ererken başvuru işleminin kesinliği için başvuru ekranında onay açıklamasının mutlaka görülmesi ve kayıt bilgilerinin bir dökümünün de yazıcıdan çıktı halinde alınarak saklanması gerekiyor. ÖSYM’nin resmi web sayfasındaki ödemeler menüsünden kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapılabiliyor. Sınav ücretini yatırmayan adayların ise başvuruları geçersiz sayılacak ve sınavlara giremeyecek. YKS başvuru ücretini ise T.C. Ziraat Bankası ve internet bankacılığı, Halk Bankası ATM ve İnternet bankacılığı, Türk Ekonomi Bankasının şubeleri ve internet bankacılığı ile Akbank’tan yatırmak mümkündür. Adayların sınav başvuru ücretini yatırırken mutlaka banka personeline ÖSYS’ye başvuru yaptığını söylemesi T.C. Kimlik Numarasını, kimlik bilgilerini ve girecekleri sınavın adını belirtmeleri gereklidir.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test