2018 TYT – YKS PUAN HESAPLAMA

  • 11 Aralık 2017
  • 569 kez görüntülendi.

2018 TYT – YKS PUAN HESAPLAMA

2018 TYT – YKS PUAN HESAPLAMA

2018 TYT ve YKS sorularının katsayıları derslere göre sabit olarak  alınmıştır. Çıkmış olan puan hesapları sadece bilgi olarak sizler için  amaçlıdır. ÖSYM tarafından sonuçlanmış olan  hesaplanmalarında uygulanacak katsayılar ise 2018 yılında uygulanacak gerçek TYT ve YKS’den sonra ortaya çıkacaktır.

TYT 150 ve 180 barajı için Kaç Net Lazım, 2018 YKS TYT Puan Hesaplama,2018 TYT – LYS Puan Hesaplama işlemleri,YKS TYT Puan hesaplama Motoru,2018 YKS TYT puan hesaplama, 2018 YKS puan hesaplama, 2018 YKS TYT puan hesaplama, 2018 YKS TYT puan hesaplama YKS TYT puan hesaplama ile alacakları YKS puanlarını derhal hesaplaya bilirler.

2018- YKS Puanları nasıl Hesaplanacak?

YKS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Talibin katıldığı her sınavda yer edinen her kontrol için bir standart puan hesaplanacak.

Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecek:

• Her talibin, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacak.

• Doğru cevap sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak talibin ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak.

• Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.

• Bu averaj ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.

• Sınavdan sonra meydana getirilen analizlerde bir testte hatalı sual bulunduğu takdirde ilgili testte minimum bir cevabı bulunan tüm adayların bu suali doğru cevapladığı kabul edilecek ve adayların puanları öteki sorulara verdikleri cevaplarla beraber hesaplanacak.

Her yıl yaklaşık 2 milyon adayın girmek için yarıştığı TYT’de baraj yükseltildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), TYT barajını 140’tan 150’ye çıkardı. Buna göre önceki yıllarda 16 net meydana getiren barajı aşarken artık 20 net meydana getiren ikinci aşamaya girmeyi hak edecek.

2018 YKS TYT Sınavları Okul Puanı (OBP) Hesaplanması :

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) değer Aralıkları 250-500 olacaktır. OBP, Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak,ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir.

Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50’nin altında olan mezuniyet belgesi notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Daha sonrasında bu OBP, herkes için tek katsayı olarak kullanılan 0.12 katsayısı ile çarpılarak okuldan gelecek net puan hesaplanacaktır.

Sonuç olarak en düşük notlara haiz bir öğrenciye okuldan 30 gelirken (0.12 x 250=30) 500 OBP’ye sahip öğrenciye 60 (0.12 x 500= 60) gelecek.

Yani okul puanları hesaplanırken herkes için tek katsayı kullanılacak. Tüm öğrencilerin OBP’si 0.12 katsayısı ile çarpılacak.

Öğretmen lisesi mezunları alanlarındaki öğretmenlik bölümlerini seçtiğinde ve meslek lisesi mezunları da kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde (MTOK bölümleri hariç öteki 4 yıllık lisans bölümleri) OBP’leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak (en fazla 30, minimum 15 net puan gelecek) ve bulunan kıymet, 0.12 katsayısıile hesaplanan puana eklenecek. şu demek oluyor ki toplamda okul puanları 0.12 + 0.06= 0.18 ile çarpılarak toplamda en fazla 90 puan olabilecek.

Okul birincisi de olsa diploma notu ötekiler benzer biçimde önce 5 ile çarpılacak, daha sonra çıkan sayıda 0.12 katsayısı ile çarpılacak.

2018 TYT – YKS PUAN HESAPLAMA

(Okuldan Gelecek Puan Hesabı)

Ek puanın en büyük kıymeti 500 x 0.06= 30 olacaktır.
şu demek oluyor ki Meslek lisesine ve öğretmen lisesine en fazlaca 30 ek puan gelebilecek.

Tercihler sonucu üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene yeniden sınava girdiklerinde 0.12 OBP katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.06 ile çarpılacak ve var ise 0.06 ek puan katsayısı yarı yarıya düşülerek 0.03 ile çarpılacaktır.

Yeni OBP sisteminde okul birincisine direkt 60 gelmeyecek.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplama Yapmak için Tıklayınız
TYT sınav Sisteminde 150 ile 180 Baraj Puan’ını geçmek için Kaç net Çıkması gerekiyor

150’i AŞMAK İÇİN
Tüm testlerden eşit olursa ortalama 20 net, 150’yi elde etmek için yeterli: Şöyle: 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal. Matematikten daha çok çözerek de 20’den az soruyla 150 alınabilir. Örneğin matematikten ve fenden daha çok sual çözen biri 12 soruyu doğru yanıtlayarak da 150’ı aşabilir veya bunlardan azca çözüp Türkçe veya sosyalden 20 soru çözerek de yapabilirsiniz. Bunun dışında 150 barajını aşmak için çeşitli olasılıklar şunlar

TAHMİN NETLER:

2018 TYT Barajını Geçmek için Kaç Net Lazım? İşte adayların merak etmiş olduğu konunun tüm ayrıntıları…

TYT 150 puan için kaç net yapmak gerekir sorusunun cevapı da belli oldu.

Önlisans ve açıköğretim okumak isteyen adayların ise TYT’de 150 puan almaları için 10 nete gereksinimları var.

2018 TYT – YKS PUAN HESAPLAMA

Tüm adaylar tüm soruları okuyarak cevaplama gayreti içerisinde değil. Aslında o sıfır dediğimiz şeyler bunlar yüzünden oluyor. Giriyor hiçbir soruya doğru cevap vermeden çıkıyor. 2 tane suali işaretliyor çıkıyor. Bu şekilde insanoğlu var, kitleyi bunlar oluşturuyor. ÖSYM’de puan hesabı yapmak için mutlaka en az iki testte sual işaretlemiş olmak gerekiyor. Soruların 4 tanesinin doğru olması gerekiyor 150 alması için. Hepsi yanlış olursa o da olmuyor. Bunu da yapsın artık adaylar.

Tüm testlerden eşit olmak koşuluyla her testten 8’er net çıkarmak şartıyla 32 netle 180 baraj aşılabilir. Matematik ve fenden daha çok yaparlarsa 32’den daha az net yeterli olabilir. Matematik ve fenden az yaparlarsa 32’den daha çok soru çözmesi gerekir.

TYT 2 TESTTE 8 soru OLACAK

TYT’de Türkçe, Temel Matematik üzere 2 tane kontrol yer ediniyor. Her testte 40’ar sual bulunuyor. TYT’de adayların yanıtlaması gereken soru sayısı 80. Imtihanın 150 ve 180 olmak üzere iki tane baraj puanı var. Sınav sonucunda yapılacak hesaplamada adayların TYT puanında bu barajları aşması gerekecek. Her puan türünde puanların en küçüğü 100, en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak.

TYT 150 BARAJI NASIL AŞILIR?

Sınavda TYT puan türünden 150 puanı alanlar açıköğretim ve önlisans programları ile bazı lisans programlarını tercih edebilecek. Bu adaylar üniversitelerin düzenlemiş olduğu özel kabiliyet sınavlarına da katılabilecek. Bu barajı aşabilmek için 80 sorunun yer aldığı TYT’de her testte yüzde 12.5 başarı göstermeniz gerekiyor. Her biri 40’ar sorudan oluşan Türkçe, Temel Matematiktestlerinden ortalama 5’er net olmak üzere toplam 10 net çıkarırsanız yüzde 12.5 başarı oranını tutturmuş ve TYT’nin ilk barajı 150 puanı aşmış olursunuz.

TYT 180 BARAJI KALDIRILDI

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, talibin TYT puanı ile sınavın ikinci
oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Shususi, Sayısal, Eşit
Ağırlık ve Dil puanının minimum birinin 180 puan olması gerekmektedir.
Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans
programlarından tercih yapabilecektir.

YKS 180 BARAJI GETİRİLDİ

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, talibin TYT puanı ile sınavın ikinci
oturumundaki testlerden alacağı puanla beraber hesaplanacak olan Shususi, Sayısal, Eşit
Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir.
Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci bulan lisans
programlarından tercih yapabilecektir.

TYT 150 PUANI ALAMAYAN NE meydana getirecek?

TYT puan türünde 150 ve üzeri puan alamayanların bir yükseköğretim programını tercih etme ve YKS’ye girme hakkı bulunmuyor. Onların yerleştirme puanları da hesaplanmayacak. Özel kabiliyet sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanlarından en az birinin 150 ve üzeri olması gerekiyor.

 

Tıklayınız.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test