Jack London Demir Ökçe Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 30 Ekim 2017
  • 629 kez görüntülendi.
Jack London Demir Ökçe Pdf E-Kitap Tanıtımı

Jack London Demir Ökçe Pdf E-Kitap Tanıtımı

Jack London Demir Ökçe Pdf E-Kitap Tanıtımı

Demir Ökçe, Ünlü Yazar Jack London’ın ilk kez 1908’de yayınlanan ütopik konulu bir romanıdır.

Demir Ökçe, serserilik, gezginlik ve hammallık yapmaktan işçiliğe kadar her türlü işte çalışmış  olan. Jack London,  sosyalist eğilimli kalemiyle yorumladığı bir eseridir. Jack London bu romanında kapitalist sistemin yoğun ve ezici gücünden sert bir dille açıkça söz ederken bencillik duygusunun yok olmadıkça ideal sosyalizmin gelemeyeceğini vurgulalamıştır. Birleşik Devletler’de oligarşik yönetimin ani ve kronik yükselişinin işlendiği Jack London romanında sosyalist görüşleri işlemiştir. Ayrıca geleceğin dünyasında yer alacak olumsuz olayları ve yaşanabilecek olayları konu edinmiştir.

 Jack London Demir Ökçe Pdf E-Kitap Tanıtımı

Amerika’daki sosyalist devrim yıllarında Avis Everhard’ın tuttuğu notların el yazmalarının da sunulduğu eserdeki notlar o yıllardaki insanların hangi yollardan geçtiklerini ve neler yaşadıklarını anlatan tarihi bir belge olma özelliğini de taşıyor. Kapitalizm akımının yol açtığı kavga, mücadele ve isyan ortamının sosyalizmle karşıtlığı ve özgürlük mücadelelerinin sürmesine uzanan görüşlerin yanı sıra gelecekte de yaşanabilecek olaylara karşı farklı bir yaklaşım da sunulmaktadır. İşçi sınıfı mücadelesinin ele alındığı kitap özellikle Jack London’ın ölümünden sonra İkinci Dünya Savaşı sonrasında yönetici sınıfların güç kullanımına karşı güçlenerek büyümüş ve ünlenerek güncelliğini günümüze dek korunmuştur. Bukharin’in sosyalist temalı kitaplar listesine alarak ünlendiği Amerikalı tek kitap Demir Ökçe olma özelliğini taşımaktadır.

 

Sayfa sayısı : 267

Baskı Yılı: 1995

Yayınevi: Oda Yayınları

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halil şerif dedi ki:

    Amerikan işçi sınıfını konu alarak olumsuz yaklaşımlı ütopik yazılmış en iyi gerçeğe yakın kurgu eseri ve kapitalizmin açıklarını iyi anlatan ve gerçekçi sonla biten, bir solukta okunabilecek romanlardan bir tanesi.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test