TEOG Kalktı İşte Yeni Sistem

  • 20 Eylül 2017
  • 697 kez görüntülendi.
TEOG Kalktı İşte Yeni Sistem

TEOG Kalktı İşte Yeni Sistem

 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liseye giriş sınavı TEOG’un kaldırıldığını açıkladı. Yeni sistemde bir tek en başarılı yüzde 5 için imtihan öngörülüyor. Yüzde 95’lik kısım tercihine göre eğitim alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Temel ve Orta Öğretime Geçiş imtihanı’nın (TEOG) kaldırılmasına ilişkin değerlendirmesi arkasından müjde milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Ankara’da düzenlenen “Afrika Ülkeleri Büyükelçileri” toplantısı çıkışında ziyaret etmiş olduğu taksi durağında konuşan Yılmaz, “Bu yıl Temel tahsilden Ortaöğretime Geçiş sınavı yapılmayacak” dedi. Bakan Yılmaz, TEOG’un bu yıl uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir sual üzerine “Bu yıl uygulanmayacak, bu yıl TEOG yapılmayacak” diye mevzuştu.

Velilerin kaygı etmesini gerektirecek hiçbir sıkıntının olmayacağına vurgu yapan Yılmaz, “Tüm velilerimizden istirhamım şu ki; evlatlarınız evladımız; kafalarında en ufacık bir sual dahi olmasın. Kendilerini kaygıya, sorunya düşürecek aslabir şey olmayacaktır” diye konuştu. Bakan Yılmaz, yeni modelin iyi mi olacağı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ve son halini Bakanlar Kurulu’nda görüştükten sonrasında kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

EN BAŞARILI YÜZDE 5’E SINAV

TEOG’un yerine getirilmesi kabul edilen “Performans belirleme imtihanı” 5-12’nci sınıf arasında gerçekleştirilecek. En başarılı yüzde 5’lik dilim için merkezi imtihan yapılmaya devam edilecek. Yüzde 95 ise tercihine bakılırsa eğitim alacak

ulusal Eğitim Bakanlığı, TEOG’dan sonra yeni eğitim modeline son şeklini veriyor. En başarılı yüzde 5’lik dilim için merkezi sınav yapılmaya devam edilecek. Yüzde 95’lik kısım ise düz lise, imam hatip, meslek teknik liseleri arasında tercihine nazaran eğitim alacak. MEB, TEOG’dan sonrasında kurulacak sistemin ana hatlarını belirledi.

TEOG bu sene uygulanmayacak. Sadece en başarılı yüzde 5’lik öğrenciler ile maksimum tercih edilen okullara yerleştirme merkezi imtihan sistemiyle yapılacak. Öğrencilerin, bilimsel niteliği olan, toplumsal, sportif ve sanatsal becerileri yakından takip edilecek ve bu başarılar üzerinden okul, öğretmen ve yönetici performans sistemi getirilecek.

Türkiye genelindeki tüm okulların standartlarında eş değerlik sağlamak için yeni bir çalışma yürütülecek. Bakanlar Kurulu’na sunulacak yeni modelde ‘eğitimin bir tüm olduğu ve tüm sınavların yükseköğretimi fakatçladığı belirtilerek, yeni modelin yükseköğretim sistemini de değiştirecek’ şekilde yeniden planlanması öngörülecek. MEB, Avrupa’da ve OECD ülkelerinin çoğunun eğitim sisteminde uygulanan ‘lise bitirme’ imtihanının yükseköğretime giriş ile koordineli olarak tekrar planlanacak. Getirilmesi düşünülen yeni sistemin detayları şöyle:

TEOG, liseye yerleştirmek için değil okul, öğretmen ve yöneticilerin performansı ölçmek için devam edecek. İsmi TEOG olmayacak. Performans belirleme imtihanı olacak. Yerleştirmede kullanılmayacak.

Performans ölçme sistemi 5-12’inci sınıf içinde gerçekleştirilecek. Böylelikle öğrencinin akademi, sosyal, sportif, sanat içerikli tüm becerileri takip edilebilecek.

Öğrencinin performansı ile okul, öğretmen ve yöneticilerin perfomans kodlaması yapılacak.
Alanlarında en başarılı yüzde 5’lik dilimde bulunan öğrenciler, Fen, sosyal Bilim, Güzel Sanatlar ve Spor liseleri arasında en çok talep gören okullara yerleştirilmesi merkezi sınavla yapılacak. Böylelikle okullar içinde farklı uygulamalar, istismar, toplumsal güveni bozacak uygulamaların önüne geçilecek.

YÜZDE 5 SINAVLA BELİRLENECEK

Yüzde 5’lik başarı diliminde, merkezi sınava girecek öğrenciler okul başarısı ve diğer kabiliyet kriterlere gore, öğretmenler kurulunun önerisiyle seçilecek.
Bu öğrenciler başarı puanlarına göre ve tercihlerine gore okullarına yerleştirilecek.
Yüzde 95’lik dilim içinde kalan hem başarılı hem orta başarılı öğrenciler bir arada olacak ve motivasyon artacak.
Fen-sosyal Bilimler ve Spor-Güzel Sanatlar Liseleri haricinde tüm öğrenciler adrese dayalı sistemle evine en yakın okula kayıt yapmış olduracak
Büyükşehirlerde, ihtiyaca bakılırsa düz(genel), imam hatip ve meslek lisesi sayısı artırılacak.

EVLATLARIMIZ YARIŞ ATI OLDU
Yılmaz, etüt merkezlerinin sırf TEOG’dan dolayı arttığına işaret ederek, “Dolayısıyla da daha çocukluktan başlayarak her evladımızın yarış atı konumuna girmesini hangi ebeveyn ister? Biraz sevin, biraz sayın, biraz evinde kalsın, ailesiyle, kardeşleriyle kalsın. Son sözümüz şu, bizlere güvenin. Niyetimiz halis.

PANİĞE GEREK YOK
Sait GÜRSOY (SABAH Gazetesi Eğitim Yazarı): Sayın milli Eğitim Bakanı’nın TEOG’un bu yıl olmayacağını açıklaması üzerine bu yıl sınava girecek öğrencilerin velileri panik yapabilir. Ama buna hiç gerek yok. Bakanlık uzmanları çalışıyor. Yeni sistemle ilgili detaylar çok kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılır. TEOG’un kaldırılması son derece doğru bir karardır. Eğitimcilerin de bu sürece destek vermesi gerekir.

OKULLARA STANDART GELECEK
Türkiye genelinde okulların standartlarını eşleştirecek bir program geliştirilecek. Program ile okulların fiziksel, bilimsel niteliği olan ve yönetişim kriterlerine gore okullara A-B-C standardı verilecek. Her okulun kendisini A standardına çıkarması için süre verilecek. Vakit içinde tüm okulların aynı standarda ulaşması sağlanacak.
Başarısız okul yöneticileri görevden alınacak. Öğrencinin başarısızlığından öğretmen ve yönetim sorumlu olacak.

BAKALORYA GİBİ LİSE BİTİRME SINAVI
Avrupa’da uygulanan Portfolyo, Bakalorya, Abitur, A-O levil gibi lise bitirme sınavı hazırlanacak.
MEB, üniversiteye girişte lise bitirme imtihanı etkili eğer olmazsa ailelerin yeniden üniversiteye girişte dershane şeklinde okul dışı eğitim kurumlarına yönelmesinin söz konusu olacağı endişesini Bakanlar Kurulu’na sunacak.

ADIMLAR NET OLMALI
Alparslan Dartan (Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı): Bundan sonraki adımların net, aydınlatıcı, eşitlikçi ve adil olacağına ilişkin beklentilerin hemen ve ilk iş olarak atılması gerekmektedir. Bu görev de Millî Eğitim Bakanlığı’na ve Hükümet’e düşüyor. Öncelikli oluşturulan çalışma komisyonunun süreci yönetirken tüm paydaşlardan görüş alması ve kamuoyu ile de paylaşması önemli.

OKUL TÜRÜ ÖN PLANDA
Salim ÜNSAL (Eğitim ve Rehberlik Koordinatörü): Son aşama pozitif yönde bir karar. Bu yıl geçişte sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Öğrencinin ilgi alanları ve kabiliyetlerine bakılırsa hangi okul türüne devam etmek istediğine yönelik tercihler alınır. Okul adı değil, okul türünü ön plana çıkaracak bir değişim. Adrese dayalı bu sistemde çocukların daha mutlu olabileceği okul türlerinde öğrenim görmesi sağlanır.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test