DGS Sonuçları Açıklandı

  • 06 Eylül 2017
  • 710 kez görüntülendi.
DGS Sonuçları Açıklandı

DGS Sonuçları Açıklandı

Üniversite hayatlarını 2 yıllıktan 4 yıllık lisans seviyesine çıkarmak isteyen binlerce öğrenci DGS’ye girdi ve şimdi DGS imtihan sonuçlarını kontrol etmek için internete akın etti. Google üzerinde DGS sonuçları zirveye yükselirken ÖSYM’nin sitesi ziyaretçi akınına uğradı.

DGS SONUÇLARI NASIL kontrol EDİLECEK?

DGS imtihan neticeları ÖSYM aday işlemleri üzerinden açıklanacak, aday işlemleri sistemine girmek için TC kimlik numaranızın yanında aday şifreniz de gerekmekte. Aday şifresi sınava müracaat meydana getirdiğinızda sisteme giriş meydana getirdiğinız şifreyle aynı şifredir, bu şifreyi unuttuğunuz takdirde farklı yöntemlerle yeniden şifre edinebilirsiniz.

DGS SONUÇ SORGULAMA (TIKLA SORGULA)

dgs

dgs

DOĞRU YANIT ORTALAMASI SAYISALDA YÜZDE 12

DGS’ye başvuran aday sayıları ile soruların doğru cevap oranlarının istatistiklerine bakıldığında DGS neticelarının da öteki sınav sonuçlarından farklı olmadığının görüldüğüne işaret eden Dinçer, “Sorulan sorulara verilen doğru yanıt net averajları bu sınavlarında diğer sınavların averajlarına yakın olan sonuçlar ürettiğini gösteriyor. Gerek sözel gerekse sayısal bazda
sorulan sorulara 5 yılda (2012-2016) verilen doğru yanıt averajlarında sayısal ortalaması yüzde 12, sözel ortalaması yüzde 35 oranında kalmış bulunuyor” diye konuştu.

Diğer taraftan, dikey geçiş için her üniversitenin yüzde 10 kontenjan açma zorunluluğu bulunduğunu, ancak rakamsal olarak her bölüm için 5 ila 10 fert içinde saptanca açıldığı için sayıın bir fazlaca olduğu değerlendirmesinde bulunan Dinçer, şöyle devam etti: “DGS tercihleri 2009 yılından önce sınava girmeden yapılmaktaydı, ancak bu uygulama kaldırıldı. Artık imtihan neticeları açıklandıktan sonrasında tercihler yapılıyor ve daha mantıklı karar verme olanağı tanınıyor.

Adaylara 18 tercih hakkı tanınıyor. DGS’yi kazanan ve lisans öğrenimine başlama hakkı kazanan öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı uygulanır. Programda öğrencilere 1 ve 2. Sınıfta noksan olduğu dersler yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü derslikına kayıtları yapılır ve ilgili üniversitenin öğretim ve imtihan yönetmeliğine doğal olarak olur.”

EK YERLEŞTİRME NE süre YAPILACAK?

DGS sonuçlarına bakılırsa yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi yada yerleştirilmesi meydana getirilen adayların kayıt için başvurmaması sebebiyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafınca merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler içinde yapacaklarını ÖSYM’nin web sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin web sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ek olarak yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

İnternet sayfasında ilân edilen sonuç detayları adaylara tebliğ hükmündedir.
Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu imtihan sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test