Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 27 Haziran 2017
  • 725 kez görüntülendi.
Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Akşam Güneşi, Yazar Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı bir eser olurken ​çok aktif bir hayattan sonra hastalanan bir adamın başından geçen olaylar anlatılıyor.

Akşam Güneşi, ​Necati babasını ve annesini kaybedene kadar ailesiyle birlikte Büyükada’da yaşar. Amcası onu İstanbul’a götürerek yanında büyütür. Amcasının iki kızıyla büyüyen Necati orta okulu bitirdikten sonra askeri okula girerken daha sonra Fransa’ya askeri akademiye gider. Mezun olduktan sonra da İstanbul’a döner. İstanbul’dan Şam’a tayin olduğunda da burada iki yıl geçirdikten sonra Bulgaristan’a gönderilir. Bu göreve gitmeden evvel bir aylığına izin alır. Amcasının yanına giden Necati, amcasının büyük kızının kocası ile sorunları yüzünden kendisini vurmasına ve felç olmasına şahit olur. Bu arada Necati komşu kızı Zehra’ya aşık olur ve kendisini beklemesini söyler. Necati Bulgaristan’a göreve giderken bir Türk çetesi treni durdurur.

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Necati’nin subay olduğunu anlar ve çeteye katılmaya zorlarlar. Rum çeteleri ile girdikleri bir çatışmada Necati ağır yaralanır ve yolunu kaybeder. Dört beş gün sonra onu bulurlar ve bir hastahaneye götürürler. Ama çok kan kaybetmiştir ve yarası mikrop kapmıştır. Doktorlar, Necati’ye bundan sonra heyecan yaşamamasını, eğer çok heyecanlanırsa da  öleceğini söylerler. İyileştikten sonra Necati hemen İstanbul’a amcasının yanına gider. İstanbul’a gidince de komşu kızı Zehra’ya durumu açıklar ve ondan ayrılır. Necati’nin amcası ise bu arada görev sırasında ölmüştür ve yeni haberi olan Necati onunla ilgilenen Nilgün ile evlenir. Daha sonra babasından miras kalan Büyükada’daki çiftliğe yerleşir. Leyla buraya ziyarete geldiğinde büyümüş bir genç kızdır. Birbirlerine bağlanan Necati ve Leyla, bir gün baloda birlikte dans ederken aşırı heyecanlanır ve kötü bir son onu beklemektedir.

 

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 117

Baskı Yılı: 2009

Yayınevi: İnkilap Kitabevi

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sinem Kara dedi ki:

    Reşat nuri güntekin zaten eşsiz bir edebiyatçı. Tüm kitaplarını zevkle okuyorum. Hiç eskimeyen eserleri ile her zaman kalıcı olacaktır

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test