Küçük Ağa Tarık Buğra PDF Kitap Tanıtımı

  • 23 Haziran 2017
  • 706 kez görüntülendi.
Küçük Ağa Tarık Buğra PDF Kitap Tanıtımı

Küçük Ağa  Tarık Buğra

 

 Küçük ağa, Milli Mücadele dönemi zamanında Türk toplumunun yaşadığı zorlukları, acıları ve mücadeleleri işleyen roman, Tarık Buğra‘nın en önemli eserlerinden biridir.

 

 Küçük ağa, 1919 yılında I. Dünya Savaşının yıllarında geçen konusuyla öne çıkar. Konya ilinin aynı adlı sancağına bağlı olan Akşehir’de ise başta yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmak zorundayken eli silah tutan gençlerin diğerleri cephededir. İşgücü sıkıntısı ve geç nüfus sorunu yaşayan halk, Anadolu’nun diğer yerlerinde olduğu gibi burada da açlık ve fakirlikle mücadele etmektedir ve askerlerin bir an evvel dönmesini isterler. Düşman kuvvetlerine yenik düşen bölgede önce İngilizler sonra da İtalyan birlikleri yakınlara kadar gelmiştir. Burada yaşayan Rumlar ise geçimlerini burada sağlarken Türklerle olan ilişkileri çok iyi değildir.

Sonunda askerler memleketlerine dönmeye başlarlar. Salih isimli askerlerden biri de dönerken kolunu savaşta kaybederek geri gelmiştir ve artık ona Çolak Salih denmektedir. Mehmet Reşit Efendi, 1918 yılında İstanbul’da Fatih medresesinde talebeyken vaazlarıyla öne çıkar ve 1919′da Akşehir’e devlet tarafından görevlendirilir. Burada bir süre sonra Emine isimli bir bayanla evlenir. Yunanlılar Anadolu’ya bu sıralarda girmiştir. Reşit Efendi, Kuvay-ı Milliyecileri vatana ihanetle suçlarken Padişah’ın desteklenmesini sağlar. Ankara’da ise hoca için infaz emri çıkarılır. Hoca buralardan kaçarken Çakırsaraylı çetesine katılır.

Burada zaman içinde “Küçük Ağa” ismiyle anılır. Kuvay-ı Milliyeciler çeteyi dağıtsa da da Küçük Ağa buradan kaçarak kurtulur. Çerkez Ethem’in kardeşi Tevfik Bey’in çetesinde bir müfrezenin başına geçen Küçük Ağa, hayatını sorgulamaya başlar. I. Dünya Savaşı’nda Arabistan tarafında savaşan ve tek kolunu kaybeden olan Çolak Salih’e Hocayı yakalama görevi atanır. Çolak Salih, görev için yola çıkarken Hocayı bulur ve konuşur. Hoca zamanla Kuvay-ı Milliye hareketinin haklılığını anlar ve savunurken Çolak Salih’in de yardımıyla artık taraf değiştirir ve Kuvay-ı Milliyeye katılma kadarı alır. Hatta bir çatışmada sağ kolundan yaralanır.

 

Küçük Ağa, ilk baskısı 1963 yılında olan bir romandır ve 1983 yılında TRT tarafından dizi film olarak değerlendirilmiştir.

 

Sayfa sayısı : 479

Baskı Yılı: 1963

Dili: Türkçe

Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test