İncir Kuşları Sinan Akyüz Pdf Kitap Tanıtımı

  • 13 Haziran 2017
  • 763 kez görüntülendi.
İncir Kuşları Sinan Akyüz Pdf Kitap Tanıtımı

İncir Kuşları  Sinan Akyüz Pdf Kitap Tanıtımı

 

İncir kuşları yazar Sinan Akyüz’ün aşkı ve inancı anlattığı bir kitap olmanın yanında Bosnalı bir genç kız olan Suada’nın gerçek yaşamından bir hikayeyi işliyor.

 

İncir kuşları romanının baş kahramanı Suada Hatiboviç, Saraybosna’da hemşire olan teyzesi İfeta ile birlikte yaşar. Suada, konservatuvarda profesör Duşanka’nın ofisindeyken odaya aniden giren kişiye Duşanka şu anda müsait olmadığını söyleyerek onu geri gönderir. Suada ise tam da o anda ilk kez gördüğü delikanlıya aşık olur. O kişi de ondan etkilenir ve isminin Tarık olduğunu konservatuvarda üçüncü sınıf öğrencisi olduğunu ve onu yakından tanımak istediğini söyler. Suada ve Tarık görüşmeye başlarlar. Bir gün Tarık ile teyzesini tanıştırmak isteyen Suada, teyzesi İfeta’nın Tarık’ın ailesi hakkında sorduğu sorular ile şoka girer çünkü çok farklı şeyler öğrenir. Tarık’ın anne babası ayrıdır ve Boşnak mühendis olan babası Almanya’da annesi ise Sırp profesör Duşanka konservaturvarda piyano hocasıdır. Suada, Duşanka’nın Tarık’ın ailesi olduğunu öğrenince adeta şaşkınlıktan bayılacak gibi olur. Duşanka, Berlin’e konsere gitmesi gerektiğini söyler ve on gün sürecek olan bu konsere Tarık da birlikte gitmek ister.

Tarık gidince Suada çok yalnız kalırken bir gün sınıftan etrafa saçılan nota kağıtlarını toplarken, sınıftan arkadaşı Vukadin, ona aşkını ilan eder. Suada ise onu sevmediğini ve kendi dininden olmayan birini sevemeyeceğini söyler. Vukadin duydukları karşısında öfkeyle onu tehdit eder. Suada’nın ablası Edina’nın ise düğünü vardır ve  ablası ile nişanlısı Fikret Saraybosna’ya yanlarına gelir. İfeta ve Suada düğün için Milyevina’ya yola çıkarken dönüşte Tarık, Suada’ya yüzük takar. Babannesinden kalan yüzüğü takan Tarık, Duşanka’ya da böylelikle belirtmiş olur. Savaş, ölüm ve kan her geçen gün artarken Suada, Milyevina’ya tek başına bayram için gider ve daha sonra Saraybosna’ya giriş çıkışlar yasaklanır. Teyzesi İfeta ise Suada’yı arar ve Suada’nın Milyevina’dan biraz daha gelemeyeceğini ve Saraybosna’nın durumunu konuşurlarken aniden  Suada ahizeyi elinden düşürür.

Saraybosna’da her şey değişir ve güçleşirken İfeta’nın bulunduğu yeri dahi işgal eden Sırplar, İfeta’nın hastanede kalmasını mecburi kılar. Tarık sevdiği için orduya katılır. Bir gün telaşla çalan kapıyı açan Suada’nın diğer ablası Ayşa, karşısında Edina ve Fikret’i görünce şaşırır ve televizyonu açmalarını söyleyen Edina, haberlerde Koşeva Hastanesi’nin bombalandığını duyacaktır. İfeta ise büyük bir ihtimalle ölmüştür. Suada’nın evinin kapısı, bir gün çalınır ve  Fikret silahı alıp çıkarken Sırplar Fikret’i vurur. Fikret’in öldüğünü gören Edina kaçmaya çalışır ancak ve Sırplar Edina’yı saçından tutup yakalarlar. Edina’yı gören annesi, Sırplı askere karşı çıkar ama annesi askerler tarafından orada öldürülür. Sırplar evi ateşe verir ve

Suada, Edina ve Ayşa zorla arabaya alınır. Kızları bir genel eve getiren askerler karşısına çıkan Suada, şok olacaktır çünkü karşısında komutan Vukadin vardır.  Üç kız kardeşi ve babalarını aynı odada tutan askerler Ayşa’ya babasının ve kız kardeşlerinin önünde Sırplı tecavüz ederler. Vukadin, aşkına karşılık vermeyen Suada’dan yıllar sonra öcünü almaktadır.

Edina, Suada‘nın akşam oradan ayrılmasından sonra Ayşa’ya ve kendisine defalarca tecavüz edildiğini Suada’ya söylerken yaşadıklarına dayanamayan Ayşa, Sırplı askerleri bıçaklayarak öldürür. Sonra da Sırplar Ayşa’yı katleder. Vukadin ise Suada’yı alıp oradan kaçar. Suada bir genel evde esir tutulur. Yılbaşı gecesi Vukadin, Suada’dan piyano çalmasını ister. Müslüman Boşnak bir adam ile kafasına çuval geçirilmiş bir kadın aniden salona girer ve

Vukadin, Suada’ya, Edina ablasını getirirken Sırplı askerle Boşnakları mübadeleye zorlayacaklarını ve bunların içinde Edina’nın da olduğunu ifade eder. Vukadin, askerlerine bir gün emir  verir. Suada’yı hemen öldüreceklerdir ancak askerin elinden kaçan Suada, kaçarken bir yerde oturur ve uyuyakalır. Uyandığında ise etrafı Sırp askerleriyle çevrilidir. Askerler Suada’yı bir kampa ve Boşnak kadınların yanına taşırlar. Kampta babasını gören Suada, babasının öldüğünü zannettiği için çok şaşırır. Kampta bir gün takas edileceklerin listesini okuyan komutan ve listede Suada’nın da ismi olduğunu söyler ve Suada serbest kalır. Uzman bir Psikiyatrdan uzun zaman destek alır ve  Tarık’a mektup yazar.

 

İncir kuşları hikayesinin devamında başına gelenleri Tarık’a samimiyetle anlatan Suada’nın ardından Tarık ise Suada’yı hala sevdiğini söylerken bir kolunu ve bir bacağını kaybederek tekerlekli sandalyeye mahkum olan Tarık ile Suada’nın hayatlarındaki sürpriz ne olacaktır ?

 

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 344

Baskı Yılı: 2014

Yayınevi: Alfa Yayınları

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test