Hanımın Çiftliği Orhan Kemal Pdf Kitap Tanıtımı

  • 11 Haziran 2017
  • 875 kez görüntülendi.
Hanımın Çiftliği Orhan Kemal Pdf Kitap Tanıtımı

Hanımın Çiftliği  Orhan Kemal

 

 Hanımın çiftliği, Orhan Kemal’in kaleme aldığı Anadolu’da geçen bir hikayeyi anlatan kitap olarak öne çıkarken sinemaya da uyarlanmıştır.

 

Hanımın çiftliği  kitabının hikayesi Adana’da geçmektedir. Adana’da bir fabrikada işçi olan Güllü, sevdiği olan Kemal cinayetle öldürülünce ailesi onun Ramazan ile evlenmesini ister ve Güllü’yü Ramazan’ın dayısı olan Muzaffer Bey’in çiftliğine yollarlar. Güllü ise asla sevmediği Ramazan ile evlenmeyi istemez. Ramazan’ın dayısı Muzaffer’de çok çapkın biridir. Bu nedenle Ramazan Güllü’nün Muzaffer’e aşık olmaması için uğraş verir. Ancak Güllü, Muzaffer’den çok etkilenir ve Muzaffer Güllü’yü eş olarak alacaktır.

Güllü, ismini değiştirir ve Serap Hanım olurken dayısının yaptığına içerleyen ve kendisini öldüreceği söylentisi olan Ramazan’ı bir gün çiftliğinde evire çevire döven Muzaffer Ramazan’ı çiftlikten kovalar. Bu olaylardan sonra Muzaffer’in düşmanı olan Habip, eğer ki seçimleri kendi partisi alırsa Muzaffer’im topraklarını alacağını hayal eder ama Muzaffer’de Habip’in partisine girince Muzaffer’i öldürmeyi düşünen Habip bu isteğini yapar ve katili ise bulunamaz.

Çok sevdiği eşini kayb den Serap, Muzaffer’in avukatı olan Erdoğan ile evlenmeyi düşünür ancak Erdoğan bir gün Habip’in kardeşine çıkışınca, eski düşmanlık yeniden yeşerecektir ve Habip ile kardeşleri hanımın çiftliğini ateşe verirler. Habip ise yangından kaçan Serap’ın peşini asla bırakmaz ve arkasından giderek onu yakalar. Öldüreceği zaman bebeğine acır ve toprakların köylülere geçeceğini tahmin ederek Serap’ı öldürmekten vazgeçer. Serap ise karşılığında onu bu yangından dolayı şikayet etmeyeceğine dair söz verir. Habip ise oradan kaçmaya çalışır ve başarır. Serap olaydan sonra sorguya çekilse de hiçbir şey söylemez. Habip tüm aramalara rağmen asla yakalanamaz ve koskoca konak kül olarak yıkılır.

 

Hanımın çiftliği, yazarın Vukuat Var romanının devamı ve ikinci cildi niteliğinde olurken Anadolu’da yaşanan toprak mücadelesi ve çevre baskısının türlü sonuçları ele alınmış bir hikayedir.

 

 

Sayfa sayısı : 586

Baskı Yılı: 2010

Dili: Türkçe

Yayınevi: Everest

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hayal Sayan dedi ki:

    Bu kitabı daha önce okumadıysanız çok büyük kayıp yaşadığınızı düşünüyorum. Tekrar tekrar okumak için muhteşem bir kitap. Usta Yazarın kitabı için başka ne denilebilir ki?

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test