Gurur ve İhtiras Belva Plain Pdf Kitap Tanıtımı

  • 09 Haziran 2017
  • 736 kez görüntülendi.
Gurur ve İhtiras Belva Plain Pdf Kitap Tanıtımı

Gurur ve İhtiras  Belva Plain

 

 Gurur ve ihtiras ünlü yazar yazar Belva Plain’in en ünlü eserlerinden biridir. Yahudi bir ailenin yaşadığı zorlukları anlatan eserde, dram ve macera yoğun olarak işleniyor.

 

 Gurur ve ihtiras, 18 yy.’da yahudi bir ailenin başından geçenleri anlatır. Almanya’ da yaşayan aile, o zamanlarda yaşanan yahudi düşmanlığından çok fazla etkilenmiştir. İsyancılar gösteri yaparak evlerini dağıtmış ve taşla ailenin annesinin başına vurmuşlardır. O sırada hamile olan anne ölür ve küçük kız Miriam doğar. O sıralarda ailenin en büyük oğlu olan David ise henüz altı yaşındadır ve bütün olanları hafızasına adeta kaydeder. Yaşanan olaylardan etkilenen baba Ferdinand ABD’ye göç eder. Çocukları ise dedelerine bırakır. Ferdinand’ ın ABD’ de çok zengin biri olur ve Almanya’ ya dönerek çocuklarını alır  ve tekrar ABD’ye dönmek üzere gemi yolculuğuna çıkarlar. Gemi yolculuğu sırasında David, Gabriel isimli biriyle tanışır ve dost olurlar. Miriam, ABD’ye geldiğinde henüz küçüktür ama David 15 yaşlarındadır. David, dedesinin etkisiyle Yahudiliğin kurallarını çok fazla yaşayan bir çocuktur.

Ferdinand ise ABD’ deki sosyal normlara tamamen uyum sağlamış ve Yahudilikten uzaklaşmıştır ve  David’ le bu nedenle çatışmaya başlarlar. David, doktorluk eğitimi almak ister ve babası onu eğitime gönderir. Miriam ise görkemli bir hayatın içinde büyürken o zamanlar kız çocukları sadece iyi bir eş olmak için eğitildiği ve zamanı geldiğinde evlendirildiği öğretilmiştir. Miriam daha 16 yaşında çok zengin biri olan Eugene Mendes’ le evlendirilir ve iki çocuğu olur. Mendes’ in bir metresi olduğunu öğrenen Miriam, çok mutsuz olmaya başlar. Gabriel ise avukat olmuş ve geri yanlarına dönmüştür. Miriam’ a karşı büyük bir aşka düşen Gabriel’e rağmen Miriam çok yakışıklı olan Andrea’ ya gönlünü kaptırır ve mutsuz evliliğinin yaralarını bu adamda sarmaya çalışır.

David de doktor olarak ailenin yanına gelirken buradaki köleleri örgütlemeye çalışır. Toplantılar ve konuşmalar yaparken bu dönemde savaş patlak vermiştir ve David tekrar kuzeye giderken Gabriel ile de karşı saflarda yer alırlar. Savaşla birlikte çok fazla sıkıntılar ve kıtlık yaşanırken zengin Ferdinand iflas etmiştir ve Miriam’ ın evinde kalır. Mendes, askerlerin evini basması sonucu öldürülür ve Miriam, zorluklarla baş başa kalır. Savaş sonrası David tüm dişlerini kaybederken Gabriel ise tek kolunu kaybetmiştir. Andrea bir gün değerli hediyelerle Miriam’ın evine gelir. Andrea çok zengin biri olur ve Miriam onun aslında iyi biri olmadığını anlar ve ona onunla olamayacağını söyler.

 

Gurur ve ihtiras hikayesinde Gabriel, tüm yaşananlara rağmen Miriam’ ı hala sevmektedir. Miriam, Andrea’ yı o halde gördükten sonra zeki ve dürüst bir kişiliğe sahip olan Gabriel’ i sevdiğini anlar ve ona evlenmek istediğini söyler. Gabriel onu çok sevmesine rağmen kolunun olmayışını bahane ederek, Miriam’ı geri çevirir. Ancak Miriam aşkına ve sevgisine inanarak onu ikna edeceğine çok emindir.

 

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 448

Baskı Yılı: 1985

Yayınevi: Altın Kitaplar

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test