Füreya Ayşe Kulin Pdf Kitap Tanıtımı

  • 05 Haziran 2017
  • 772 kez görüntülendi.
Füreya Ayşe Kulin Pdf Kitap Tanıtımı

Füreya  Ayşe Kulin

 

Füreya, yazar Ayşe Kulin’in Cumhuriyet Devrinin ilk kadın seramik sanatçısı olan Füreya’nın hayatını anlattığı bir eserdir.

 

Füreya, Atatürk silah arkadaşlarının evinde toplantı yaparak fikir alışverişinde bulunduğu yıllarla başlarken  Füreya’nın babasının evindeki gizli toplantılar esnasında Füreya’yla tanışan Atatürk’ün yanında babası da savaşır ve daha sonra ordu komutanı olarak göreve atanır. Erken yaşta evlenen Füreya, çocuğunu kaybederek bunalıma girmiştir.Tedavi ile iyileşen Füreya ilk evliliğini hemen bitirir. İkinci evliliğini de Atatürk’ün çok yakın arkadaşlarından olan Kılıç Ali ile gerçekleştirir. Füreya, verem teşhisi ile İsviçre’deki bir hastaneye yatar.Tedavi sürerken ressam olan teyzesinin yönlendirmesi ile kendisini seramiğin içerisinde bulur.

Fransa’ya tedavi için gider ve ünlü bir seramik sanatçısı olarak TC’nin ilk bayan seramik sanatçısı ünvanını alır. Hatta dünya çapında ödüller ve burslar da kazanır. Çok zor bir ameliyatla bir gün ciğerlerinden birini aldırır. Erkek kardeşinin kızı Sara’yı evlat edinir. Çocuk özlemini dindirmeye çalışan Füreya, artık sanata ve seramiğe yönelirken daha sonra 87 yaşında vefat ederek arkasında eserler bırakmıştır.

 

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 424

Baskı Yılı: 2005

Yayınevi: Everest Yayınları

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test