Ankara Ekspresi Esat Mahmut Karakurt Pdf Kitap Tanıtımı

  • 19 Mayıs 2017
  • 728 kez görüntülendi.
Ankara Ekspresi Esat Mahmut Karakurt Pdf Kitap Tanıtımı

Ankara Ekspresi  Esat Mahmut Karakurt

 

Ankara Ekspresi, yazar Esat Mahmur Karakurt’un yazmış olduğu ve Almanya’nın 2. Dünya savaşı sırasında Türkiye’yi ele geçirme çabaları ile bu çabalar sırasında gizli servislerin mücadelesini anlatan bir kitaptır.

 

Ankara ekspresi kitabında heyecan, gerilim ve tarih temalı bir hikaye okuyucuları beklemektedir. 2.dünya savaşındaki Stalingrad muharebesi Almanya ile Sovyetler Birliği arasında bütün şiddetiyle devam ederken Almanya için bu muharebenin önemi büyüktür. Almanya, Sovyetleri Kafkaslardan kuşatıp imha etme planını yaparken Türkiye’nin tarafsızlığı bu planı bozar. Almanlar ise Türkiye’yi devre dışı bırakmayı amaçlar ve içten yapılan bir baskınla ülkeyi ele geçirmeyi düşünürler. Albay Von Klinger başkanlığındaki toplantıda İstanbul ve Ankara’ya gizlice giren ajanlar S.D. kuvvetleri ile ise aynı anda yapılacak bir operasyonla devlet adamlarını gasp etmeleri hakkında planlar yapılır. “Ankara Ekspresi” şifresiyle anılan plan ile İnönü antlaşmaya zorlanacaktır.

Almanların bu planlarından haberdar olan Türk genelkurmayı istihbarat teşkilatıyla bu planların engellemek için başarılı bir subay olan Binbaşı Seyfi Hüget’i görevlendirir. İngilizler hesabına çalışan ve aynı zamanda Türklere de önemli veriler sunan Seyfi’ye de aşık olan Irwine isimli bir casus, Seyfi ile yediği akşam yemeğinden sonra gittiği otelinde bir Alman casusu olan Ludvig Kolman tarafından infaz edilir. Kendisini takip eden istihbaratımız da ardından kendisini öldürür. Almanların bu gizli planını yapmakla görevlendirilen kişi başarılı casus Frolein Hilda Von Şrayder’dir. Almanlar her ne kadar Seyfi Hüget’ten şüphelense de  Frolein için Seyfi’ye yakınlaşma görevi verilir. Mesleğine ve milletine sevgiyle bağlı olan Seyfi Binbaşı üzerindeki planları başarısızlığa uğramıştır.

Ankara Ekspresi  Esat Mahmut Karakurt

Almanlar faaliyetlerini sürdürürken S.D. kuvvetlerini İstanbul’a çıkartmaya çalışırlarken bu faaliyeti duyan Türk istihbaratı ise Seyfi Bnb.yı bu kuvvetlerin engellemekle görevlendirirken emrine de deniz kuvvetlerinden bir denizaltıyı verirler. Seyfi Almanların planını imha eder ve operasyonun başındaki Frolein Hilda’yı esir alır. Frolein’e yaptığı sorgusunda artık planlarının bir gizliliğinin olmadığını anlatan Seyfi, İngiliz albayının serbest bırakılmasını da sağlar. Seyfi Frolein’ı evinde tuttuğu o gece bütün Alman casuslarının kaldıkları yerleri ve hastahaneleri Türk kuvvetlerince hakimeyete alınmış bir vaziyettedir. Onlarca Alman casusu tutuklanır ve sınırdışı edilir.

Frolein’in sınır dışı edileceği gece verilen emir gereği Seyfi’yi öldürmek için evine gitmiştir ancak öldüreceği adama aşkını itiraf eder. Bu aşk karşılıklıdır ancak Frolein’ın trene binmesini emreden Seyfi, vatanına ihanet etmez. Tren sınıra yaklaştığı sırada tuhaf bir şekilde durur. Frolein trenden indirilir ve bir arabaya alınır. Şaşkınlık ve öfkeyle davranan Frolein’ın arabayı kullanan kişiye silahını doğrulttuğu anda o kişinin kafasını arkaya çevirmesiyle herşey yeniden başlayacaktır.

 

Ankara ekspresi çok farklı yerlerdeki farklı hayat şartlarında insanlar amaçlarına ulaşmak için önlerine çıkan engelleri nasıl aştıkları kaleme alınan bir kitap olarak öne çıkarken hayattaki farklı süprizlerin de önemi anlatılmıştır.

 

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 232

Baskı Yılı: 2009

Yayınevi: Bilgi Yayınevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test