TEOG Tercihleri Ne Zaman?

  • 25 Nisan 2017
  • 768 kez görüntülendi.
TEOG Tercihleri Ne Zaman?

TEOG Tercihleri Ne Zaman?

 

Her yıl milyonlarca 8.sınıf öğrencisinin girdiği TEOG sınavının öncelikle sonuçları açıklanırken öğrenciler ve aileleri için tercih maratonu başlayacak. Peki, TEOG tercihleri ne zaman? 2017 TEOG sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı  tarafından Haziran 2017 tarihinde açıklanacakken sınava giren öğrenciler TEOG sınav sonuçlarını T.C.Kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte E-Okul sistemi (https://e-okul.meb.gov.tr/) internet adresinden kolaylıkla öğrenebilecekler.

 

MEB tarafından yerleştirme işlemleri için tercihlerin alınması Temmuz ayına kadar

(Saat 17.00’ye kadar) yapılacak. Yurt dışından sınava giren öğrenciler ise e‐okul sisteminde kayıtlı olmaları halinde http://www.meb.gov.tr ya da http://oges.meb.gov.tr adreslerinden tercihlerini yaparak okul müdürlüklerine tercihlerini onaylatmaları gereklidir. TEOG tercihleri ne zaman?

 

TEOG tercihlerinde bu yıl yapılan yeni değişiklikler ise tercih işlemlerini etkileyecek. İşte o değişiklikler;

TEOG Tercihleri Ne Zaman?

– Haziran 2017 – Temmuz 2017 ayları arasında kesin kayıt yapması gereken öğrenciler bu tarihler arasında özel okullardan birine kayıt yaptırırlarsa devlet liseleri için tercih yapamayacaklar.

 

– Devlet liselerine yerleştirme işlemleri için ise başvurular Temmuz 2017’de

yapılacak.

 

– Öğrencilerin hangi okulu kazandığı Ağustos 2017’de açıklanacak.

 

– Öğrenciler, tercih listelerini onaylatmak için kayıtlı olduğu okul müdürlüklerine gitmek zorunda kalmayacak. Herhangi bir ortaokula giderek bu listeyi onaylatabilecek.

 

– Öğrenciler tüm okul türleri arasından toplamda 25 tercihte bulunabilme hakkına sahip olacak .

 

– Hiçbir okula yerleşemeyenler ya da okul değiştirmek isteyenler 5 tercih yaparak il/ilçe nakil komisyonuna başvurmaları gerekecek. Öğrenciler bu okullara YEP üstünlüğüne göre yerleştirilecek.

TEOG Tercihleri Ne Zaman?

Ayrıca, TEOG puanları Haziran’da alan öğrenciler aynı günden itibaren 4. günün akşamına kadar sonuçlara hemen itiraz edebilecek. Haziran ayında öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) bakanlık tarafından resmi olarak açıklanacak. Sınav taslak kılavuzda, ortaokul müdürlüklerinin, öğrencilerin tercih yapmama nedenlerini ise e-okul sistemine işlemesi gerektiği belirtiliyor. Yani özel okula devam edecek, askeri lisede okuyacak  veya yurtdışındaki öğrenciler’ gibi açıklamalar e-okul sisteminde açıklamalara not düşülecek. TEOG tercihleri ne zaman? sorusunun yanıtını ve diğer tüm detayları MEB tarafından hazırlanan aday tercih kılavuzunda bulabilirsiniz. Ya da okuduğunuz okullardaki öğretmenleriniz bu konuda sizlere destek olacaktır.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test