TEOG Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 26 Nisan 2017
  • 814 kez görüntülendi.
TEOG Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

TEOG Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş yani kısaca TEOG sınavından sonra  tercih sürecinin sağlıklı yürütülmesi ve doğru tercih yapılması oldukça önemlidir. Aileler ve öğrenciler bu süreçte oldukça kararsız kalırken eksik bilgilendirmelerle de yanlış tercihler yapabilirler. TEOG tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ise başlıca şöyledir;

TEOG Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih sisteminin işleyişini ve detaylarını çok iyi bilmek, liselerin eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmak ve ailelerin çocuklarının yeteneklerini tanıyarak onu yönlendirmesi önemlidir. Ancak, bu süreçte ailelerin ve öğrencilerin uzmanlardan yardım alması gereklidir. Tercih edilecek olan liselerin fiziksel şartları ve teknolojik donanımı öncelikle araştırılmalıdır. Ayrıca okuldaki öğretmenlerin ve öğrencilerin profili hakkında detaylar bilinmeli ve eğitimi araştırılmalıdır. LYS’deki başarıları da mutlaka dikkate alınmalıdır. TEOG tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan aile ve öğrencinin ortak fikirde olmasının yanı sıra aslında öğrencinin hayalleri ve isteklerinin de yetenekleri ile özdeşlemesindeki kararı öncelikli olmalıdır.

TEOG Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih edilmesi planlanan okulların gerektirdiği şartlar da mutlaka dikkate alınarak değerlendirilmelidir.Bunlardan biri ise yeterli puan aralığında yer almak öğrencinin başarısı için önemlidir. Okulun aldığı bir yüzdelik dilim içerisinde olmaları gereklidir. Okulların puanları yıldan yıla değişebildiği için tercih listesi yaparken yüzdelik dilim önemlidir. Tercih listesinin ilk sıralarına öğrencinin yüzdelik diliminin biraz üzerindeki tercihlerin yazılması, listenin ortalarında ise tercihlerin öğrencinin yüzdelik dilimine denk olması ve listenin sonlarına doğru da öğrencinin yüzdelik dilimininde altındaki okulların yazılması doğru bir sıralamayı kazandıracaktır. Öğrencinin gitmeyeceği yani istemediği okullara bu listede kesinlikle yer verilememelidir.

TEOG tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenler listesine özel bir okul ekleniyorsa ödeme koşulları ve burs imkanları araştırılmalıdır. Ayrıca, ne kadar bir mesleğe veya mesleki kariyere başlamak için erken olsa dahi ilerideki meslek seçimini düşünerek okul tercihleri şekillendirilmelidir. Öğrencinin istediği veya hedeflediği herhangi bir meslek var ise buna yönelik olan ve bu kapsamda eğitim veren bir lise tercih edilmelidir. TEOG sınavının sonucu nasıl olursa olsun asla tercih sürecinde umutsuzluğa kapılmamalı ve mutlaka alternatif tercih seçenekleri de listeye eklenerek planlamalar yapılmalıdır.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test