TEOG Sınavı

  • 24 Nisan 2017
  • 717 kez görüntülendi.
TEOG Sınavı

TEOG Sınavı

 

Her yıl milyonlarca 8.sınıf öğrencisinin girdiği TEOG sınavı için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2016-2017 eğitim öğretim yılındaki TEOG Merkezi ortak sınavlarına ilişkin uygulama takvimini ilgili kurumlara göndererek sınav takvimini açıklamıştı. Bakanlık bu yıl 42 sınav yapacağını kamuoyuyla paylaşırken ortaöğretime geçiş sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG için birinci dönem sınavları 23-24 Kasım 2016’da, mazeret sınavı 10-11 Aralık 2016’da yapılmıştı. İkinci dönem sınavları ise 27-28 Nisan 2017’de, mazeret sınavları ise 20-21 Mayıs 2017’de gerçekleştirilecek.

TEOG Sınavı

TEOG ortak sınavlarının ilk günkü oturumlarında öğrenciler öncelikle Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sorumlu olacak. Her dersten 20’şer sorunun sorulacağı ve her ders için öğrencilere de 40 dakika süre verileceği biliniyor. Sınavlar ise merkezi olarak saat 9.00’da başlayıp 11.20’de sonlanacak. TEOG sınavı ikinci gün oturumları ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden yapılacak. Yine ilk gün oturumunda ise her ders öğrencilerine 20’şer soruyu 40’ar dakikada çözmeleri beklenecek.

TEOG Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG e-kılavuzu yayınlarken KKTC ile yurtiçinde ve yurtdışında MEB’e bağlı okulların, ortak sınavlar ile ilgili işlemlerini e-okul sistemi üzerinden yapılabileceği belirtildi. Öğrencinin herhangi bir sorun yaşamaması için e-okul sistemindeki tüm bilgilerinin güncel olması gerektiği şart koşuluyor. Öğrencinin cevap kağıdının, içinde bulunması gereken sınav poşetinden çıkmaması, eksik çıkması veya zarar  görmüş olması sınavı geçersiz kırarken   Ayrıca öğrencinin herhangi bir öğrenciden veya kaynaktan kopya çektiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi ile öğrencinin çanta, cep telefonu, saat, kulaklık, kolye, küpe, , yüzük ve benzeri eşyaları sınav anında yanında bulundurması da yasaktır. Ortak sınavı geçersiz kabul edilen öğrenciler ise mazeret sınavına kesinlikle alınmayacaktır.

TEOG sınavı, 2016-2017 eğitim öğretim yılında birinci dönemde sınav tarihi Kasım 2017 olarak açıklanırken mazeret sınavı ise 10-11 Aralık 2017’de yapılması planlanıyor. TEOG kapsamında öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesine izin verilirken sınav yapılan okullarda o gün ders yapılmıyor. İki günde iki oturum şeklinde gerçekleştirilen sınavlar, 8.sınıf öğrencilerinin liseye giriş ve tercih koşullarını direkt olarak etkiliyor.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test