TEOG Puan Hesaplaması

  • 27 Nisan 2017
  • 619 kez görüntülendi.
TEOG Puan Hesaplaması

TEOG Puan Hesaplaması

 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş yani kısaca TEOG sınavına her yıl giren milyonlarca öğrencinin sınav maratonundan sonra merak ettiği en önemli konulardan ilki sınav sonuçları diğeri de TEOG puan hesaplaması formulünün nasıl olacağıdır.

TEOG Puan Hesaplaması

TEOG  2.dönem sınavının yapılmasından sonra sonuçların da açıklanmasıyla TEOG puanları  önem kazanacaktır. Bu sınavlarda ilk dönemde 700 üzerinden bir puan belirlenirken AOSP (Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı) puanı olan hesaplamada 2. dönem TEOG sınavlarından da AOSP tekrar hesaplanacaktır. TEOG puan hesaplaması yapılırken TEOG sınavında alınan puanlar, yıl sonu başarı puanı hesaplamasına da eklenerek her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanması; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört katsayısı olurken İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi için ise iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılacak ve böylelikle her bir dersin ağırlandırılmış ortak sınav puanı hesaplanmış olacak. Öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıflardaki ağırlıklı not ortalamalarının (yıl sonu başarı puanı) toplamı, 1. ve 2. dönem AOSP puanlarının ortalamasıyla birlikte ayrıca toplanırken 2’ye bölünerek YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) hesaplanacaktır.

TEOG Puan Hesaplaması

700 puanı üzerinden hesaplanan TEOG ortak sınav puanının üzerine 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları da eklenip 2’ye bölünerek TEOG Yerleştirme puanı ortaya çıkmaktadır. Örneğin;

 

Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 85,90

 

Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 90,50

 

Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 92,25

 

TEOG Yerleştirme Puanı = ( 639.7222 +85,90 +90,50 +92,25 )/2 = 454.1861

 

TEOG puan hesaplaması özel okullar için farklı olurken hesaplamada Matematik, Türkçe ve Fen ve Teknoloji dersleri esas alınarak toplam puan 800 üzerinden hesaplanacak. Öğrenciler ise sadece özel okula başvuracak bile olsalar tüm sınavlara ve derslere girmek zorundadır. TEOG sınavlarında her bir dersten alınacak olan puanlar, o dersin yıl sonu notunu ve dolayısıyla yıl sonu ağırlıklı not ortalamasını da etkilemesi nedeniyle özel okulların hesaplamada kullanmadığı dersler dışındaki tüm derslere mutlaka önem vermeleri gereklidir.

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test