İstanbul Hatırası Ahmet Ümit Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 28 Nisan 2017
  • 888 kez görüntülendi.
İstanbul Hatırası Ahmet Ümit Pdf E-Kitap Tanıtımı

İstanbul Hatırası  Ahmet Ümit

 

İstanbul hatırası, ünlü polisiye roman yazarımız Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan sürükleyici bir polisiye romanı olarak satış rekorları kırmıştır.

 

 İstanbul hatırası hikayesi şöyle başlar; Bir gün Atatürk heykelinin önünde elleri bağlı ve sikkeyi elinde tutan bir ceset bulunur. Maktül ise 12 Ağustos 1959 doğumlu Arkeolog profesör Necdet Denizel’dir. Polisler cüzdan ve kırılmış bir cep telefonu bulmuştur ve maktulün evinde de aramaya yapmaya karar verirler. Cesedin elindeki sikkede ‘Byzantion’ yani İstanbul’un ilk ismi yazarken polisler Necdet’in eski eşiyle konuşurlar. Necdet’in eski eşinin sevgilisine  kadar ulaşan polisler bu kişinin Namık Karaman olduğunu Çapa Tıp Fakültesi’nde cerrah olarak çalıştığını öğrenir. Namık ise bu cinayetten haberi olmadığını söylerken komiser Nevzat’a ikinci bir cinayet haberi daha gelir.

Bu ceset ise Çemberlitaş’ta bulunur ve avucunda sikke vardır. 1950 doğumlu Rizeli Mukadder Kınacı bu cinayetin makbulü olurken Mukadder Kınacı bir şehir planlamacısıdır. Necdet  vücudu gibi Mukadder’in vücudu da ok biçiminde orada durur ve cesedin yönü bir yeri işaret etmektedir. Namık Karaman, 12 Eylül zamanlarında iki polisi yaralamış ve kaçarken yaralanmış. Birkaç ay hapishanede kalır ve 10 yıl yattıktan sonra aftan yararlanıp çıkar. İki cinayetin ortak noktası ise sonunda ulaşılabilen bilgi, kurbanları bir yerde katledip sonra tarihi anlamı olan bir yere avuçlarına sikke bırakılarak cesetleri ok şeklinde bırakarak bir sonraki cesedin bırakılacağı yeri işaret ediyor olmasıdır.

 

İstanbul hatırası Mukadder Kınacı’nın üç yıl evvel boşanmıştır ve cinayetle bir ilgisi yoktur. Nevzat, akşam arkadaşları Demir ve Yekta’nın yanına uğrar. Demir veteriner, Yekta ise mimar ve

şairdir. Hepsi çocukluktan bu yana arkadaşlardır. Bu üç arkadaş aralarındaki diğer kişiye, yani Handan’a  hepsi aşık olur ama Handan’la Yekta evlenirken ve Umut isimli bir oğulları olur. Ancak sonraları Handan ve Umut bir duvarın altında kalarak ölürler.

İstanbul Hatırası  Ahmet Ümit

İstanbul hatırası, Altınkapı’da bulunan Gazeteci Şadan Duruca’ya ait ceset şse üçüncü kurbandır. Nevzat ve ekibi ellerindeki bulgularla katillerin kesin olarak kim olduğunu söyleyemezler ama çok fazla çabalarlar. Dördüncü kurban Ayasofya’da ortaya çıkar ve İstanbullu mimar Teoman Akkan ismi de listeye eklenir. Bu arada cesetlerin beyaz bir minibüsle olay yerlerine bırakıldığı öğrenilir. Beşinci kurban da eski belediye başkan yardımcısı Fazlı Gümüş olmuştur. Ceset, Fatih Camii’nde bulunur.

Hemen ardından ü altıncı ceset bulunur ve hukuk danışmanı Hakan Yamalı bu listedeki bir diğer isimdir. Yedinci cesedin nerede olacağını artık Nevzat tahmin edecektir ve ekibini oraya yönlendirir. Tüm cinayetleri aslında arkadaşları Demir ve Yekta işlemiştir. Yedinci kurban turizmci Adem Yezdan olmuştur. Cesedi bırakırken Demir’i yakalamaya uğraşırken Demir bir polisi rehin alır ve Demir vurularak öldürülür.  Nevzat diğer şüpheli Yekta’nın nereye kaçtığını bilir çünkü Yekta, karısı ve oğlunun mezarındadır. Nevzat burada Yekta ile konuşur ama onu ikna edemez. Yekta kendini öldürürken karısı ve oğlu ölünce hayatla iletişimini kesen Yekta aile birliğinin bozulmasına neden olan kişileri tek tek tespit etmiş ve bu sonu kendisi yazmıştır.

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 690

Baskı Yılı: 2010

Yayınevi: Everest Yayınları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test