Esir Şehrin İnsanları Kemal Tahir Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 22 Nisan 2017
  • 785 kez görüntülendi.
Esir Şehrin İnsanları Kemal Tahir Pdf E-Kitap Tanıtımı

Esir Şehrin İnsanları  Kemal Tahir Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Esir şehrin insanları kitabının yazarı Kemal Tahir olmakla birlikte kitabın ilk basımı 1956 yılında yapılmıştır. Mütareke dönemindeki olayların anlatıldığı “Esir Şehir” üçlemesinin de ilk kitabı olma özelliğini taşır.

 

Esir şehrin insanları kitabının baş karakteri İspanya’da yaşayan Kamil, ağır ekonomik sıkıntılar nedeniyle İstanbul’a bazı mallarını satmak için gelmeye karar verir. Kamil ve ailesi Batılı kültüre çok hakim olmalarına rağmen kendi kültürlerine de oldukça yabancılardır. İstanbul’a eşi Nermin ve kızları Ayşe ile yerleşen Kamil, burada babasından kalan büyük bir  köşkü yeniden yaptırarak ailesiyle orada yaşamaya başlar. Korkusuz bir aydın olan Nedime’nin Karadayı isimli bir gazetesi vardır ve Kamil’de burada çalışır. Bu arada Kamil, Galatasaray Lisesi’nden çok yakın bir dostu olan Ahmet ile ve Ahmet ondan bir miktar yardım ister. Bu sırada düşman askerlerinin yapacağı bir saldırıyı öğrenen ve bu saldırı planlarını ele geçiren Nedime ise bu saldırıyı Anadolu’ya haber vermeye çalışır.

Esir Şehrin İnsanları  Kemal Tahir Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bu işi Kamil üstlenirken saldırı planları ile birlikte yola çıkar fakat dostu bildiği Niyazi İstanbul Hükümetinin ve düşmanların ajanlığını yapıyordur ve Kamil’i yolculukta yakalatır. Pek çok defa türlü sorgulara çekilen Kamil ise Nedime’yi asla ele vermez. Selim Paşanın oğlu olması nedeniyle herhangi bir zarar görmeyeceğini bildiği halde Nedime’nin ismini vermek istemez ve bunu bir alçaklık olarak görür. Eşi Nermin ve kızı Ayşe bu durumu öğrenir ve çok şaşırırlar. Kamil artık eski Kamil’den eser kalmayacak kadar değişmiştir ve artık başta ülkesine sonra da Milli Mücadeleye ilgisiz ve bilgisiz kalan bir birey değildir. İstanbul’da elçilikte görev alma işi teklifine rağmen kimseyi ele verecek bir bilgiyi paylaşmazken Kamil’i ve ailesini farklı olaylar beklemektedir.

 

Esir şehrin insanları, Milli Mücadele dönemi konusunun yoğun olarak işlendiği ve insanların bu dönemde yaşadığı olayların hayatlarına yarattığı etkileri anlatan bir romandır. Milli mücadeleye tarafsız kalan bir aydının zaman içerisindeki değişimi yoğun olarakta işlenen bir diğer konudur.

 

Dili: Türkçe

Sayfa sayısı : 463

Baskı Yılı: 2005

Yayınevi: İthaki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test