Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 05 Nisan 2017
  • 757 kez görüntülendi.
Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

“Güneşimizle aramızda kara kedi benzer biçimde duran o Gökcisim, bir gün çekip gidecekti normal olarak. Bir ihtimal çok yakındı çözüm. Kapıdaydı. O an gelene kadar bizlere düşen, sanki güneş gökte parlıyormuşçasına yaşamayı sürdürmekti. Hayata tutunmaktı. ”

Yakın gelecekte, yeryüzünde bir ülke… Tiran ölmüş ve oğlu başa geçmiştir. Ülke, din ulemaları ve polisler ordusundan oluşan bir demir yumrukla yönetilmektedir. Katı yasalarla sınıflara ayrılan halksa, yoğun denetim ve gözetim altında yaşamaktadır. Güneşse, kimselerin nasıl, neden olduğunu hatırlamadığı bir dönemden bu yana, “Gökcisim” denilen devasa bir kütlenin ardındadır. Her yer buz tutmuş, yaşam luğu tüm canlılardan el ayak çekmiştir. Gelgelelim yıpratıcı uykusuzluğuna çare arayan bilim hanımı Yuna, geçmişine, kaderine ve en önemlisi de, bir hanım olarak tutkularına sahip çıkarak, beklenmedik bir şekilde gerçekleri sorgulamaya başlar. Topluma dayatılan kuralların, değişmez varsayılan yasaların, sonu gelmez sıkıdüzenün mutlak olmadığını fark eden Yuna, sorumluluğunu üstlenip, deyim yerindeyse, güneşe açılan kapıyı aralamayı göze alacaktır.

Geçmişle hesaplaşmalar, düzenle çatışan tutkular ve insanı dönüştüren aşklar… Ayşe Kulin, okurlarını sarsıcı bir gelecek hayal etmeye davet ettiği tutsak Güneş’te, genç bir hanımın unutulmaz uyanış hikâyesini anlatıyor.

Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

Boyunlarındaki atkılardan cemiyet içindeki yerlerinin belli olduğu, adamların her süre kadınlardan daha üstün olduğu ve yaptıklarının genellikle sorgulanmadığı, hanımlar eğer doğuramıyorlarsa ve en az 3 çocuk yapmıyorlarsa kusurlu sayıldıkları hatta bunun bir boşanma sebebi olduğu bu ülkede her şey Merkez denilen yerden yönetilmekte. Yöneten fert Uluhan ve onun ölümünden sonrasında yerine geçen Oğulhan yönetimi devralmış durumda. Görünüşte her insanın çok mutlu bir düzen içinde yaşadığı Merkez’de insanoğluın hayatlarını kolaylaştırmak için her şey düşünülmüş. Robotlar, telefon yerine geçen ev bileklikleri, hava enstrumanları, görüntülü bildirişim ağı, toz haline gelmiş organik yiyecekler ve dahası. Bu tarz şeylerin dışında bir de yasaklar var doğal. Merkez’in izin vermediği bilgilere ulaşmak yasak, belirtilen kitaplar haricinde kitap okumak yasak, kılık giyside başlık ve kapalı giysiler giymek mecburi, aile reisi yalnız erkek olabiliyor, kız çocukları en iyi okullara alınamıyor çünkü öncelik erkeklerde.

Bu şekilde bir ülkede yaşıyordu Profesör Yuna Otis. Uzun süredir uyuyama problemi vardı ve uyku seanslarına gidiyordu. Yaşamının bir kısmınü kısaca babasını ve babasının ölümünü hatırlayamıyordu. Bunun peşindeydi Yuna. Bir çocuk doğurduğu için kocasından boşanan Yuna’nın bir oğlu vardı Regan. Küçükken Merkez’in en önemli okuluna seçilmiş ve şuan İstihbarat Bölümü’nde çok yetkili bir kişiydi. Regan’ın bakımını anneannesi üstlenmiş böylece yaşlıların kaldıkları Mordam’a gitmesi gerekmemişti. Yuna bir bilgiye erişebilmek için başka bir Kanton’a gitmişti. Çünkü Merkez’de bu bilgiye ulaşmak yasaktı. Batı’da ki Kanton’a Arike’nin yanına gitmişti ve orada Tamur isminde biriyle tanışmıştı. Tamur ona geri dönüş yolunda eşlik etmiş ve Yuna’nın neden kötü olan aslabir şeyi sorgulamadığını merak etmiş ve ona bir sürü gizli saklı hakikaten bahsetmişti. Yuna’nın içine şüphenin ilk tohumları düşmüş ve Merkez hakkında ilginç düşüncelere kapılmış ve ilk kez sorgulamaya başlamıştı. Ayrıca Tamur’la birbirlerine aşık olmuşlardı.

Ayşe Kulin Tutsak Güneş Pdf E-Kitap Tanıtımı

Regan annesine seyredildiğini ve Tamur’dan uzak durması gerektiğini onun bir muhalif olduğunu söylemiş ve böylece Yuna da annesiyle konuşmaya karar vermişti. Annesi Tamur’u tanıyordu. Birazcık konuştuklarında annesinin de muhalif olduğunu anlamış ve annesi de bunu itiraf etmişti. Tamur’dan bir süre uzak kalmaya karar vermiş ve Tamur’un görüşmesini istediği Kutkar ile görüşmeye karar vermişti. Kutkar bir süre önce kaybolmuş daha şu demek oluyor ki kaçırılmıştı. Bu ve bunun şeklinde olaylarla Yuna da yaşadığı sistemi sorgulamaya başlamış ve ne kadar kötü bir ülkede yaşadıklarının farkına varmıştı.

İnsanlar protestolar meydana getirmeye başlamışlar ve halk sokaklara dökülmüştü, Yuna annesinin istediklerini yapmış ve muhaliflere yardım etmeye başlamıştı. Halk yürüyüşleri artmıştı ve insanoğlu robotlar tarafında bu yürüyüşlerde öldürülüyordu. Yuna’nın annesi de bu yürüyüşlerin birinde en ön saflardaydı ve ağır yaralanmıştı. Hemen sonra ise öldü.

Regan’ın haber alma sayesinde edindiği bir data onu da çalıştığı devletten uzak tutmuş ve kendi içinde muhalif olmuştu. Oğulhan diğer ülkelerle bir antak kalma yapmıştı. Anlaşmaya göre gökcismi kendi ülkelerinin üstünde duracak ve bunun karşılığında öteki ülkelerden para alacaktı. Bu anlaşmayı muhaliflere veren Regan’ın yardımıyla muhaliflerin sözcüleriyle bir toplantı yapıldı ve halkın önerileri dinlenerek yeni düzenin garantisi verildi.

Herkes çok mutluydu. Halkın istediği olmuş bunca protestolar sonuç vermişti. Yuna ve Tamur ise mutlu bir şekilde uçaktaydılar. Tatile gideceklerdi. Fakat pilot bir anons yaptı. Oğulhan savaş duyuru etmişti. İsteyen uçaktan inebilirdi. Oğulhan antak kalma imzalasa da kendine uygun bir yol bularak yasaları değiştirmeyi askıya almıştı. Yuna ve Tamur zor bir sonucun eşiğinde, kararlarını verdiler.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test