Adı Aylin Ayşe Kulin Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 16 Nisan 2017
  • 821 kez görüntülendi.
Adı Aylin Ayşe Kulin Pdf E-Kitap Tanıtımı

Adı Aylin  Ayşe Kulin

 

 Adı aylin, ünlü yazarımız Ayşe Kulin’in yazmış olduğu bir kitap olarak kökleri Giritli Deli Mustafa Naili Paşaya kadar uzanan bir ailenin kızı olarak bilinen Aylin‘in hayatını anlatır.

 

Adı aylin kitabındaki hikaye şöyledir; Lise yıllarında uzun boylu bir kız olan Aylin zamanla çok güzelleşir ve bir gün teyzesinin daveti üzerine Paris’te bir otelde bir araya gelirler. Bu otelde Arap bir prens ile tanışır ve zengin bir yaşantı için onunla evlenir ve o da Prenses olur. Prens Senusi yani eşi doğu kültürü ile yetiştiği için batı kültürü ile yetişen Aylin ile uyuşamaz ve onun özgürlüğünü kısıtlar. Aylin yaz sonu kaçarak ablası Nilüferle Cenevre’ye gider.

Burada tıp okumaya karar verir ve büyük mücadeleler sonucu Neuchatel Üniversitesine kayıt olur. Burada ona derslerinde yardımcı olan arkadaşı Jean-Pierre ile evlenir. Aylin ve Jean-Pierre birlikte yaşadığı günlerde birlikte gelişirler ve Aylin tıp ile daha yakından tanışırken yepyeni bir dünyayı keşfedecektir. Ayrıca görkemli vitrinlerin önemsiz olduğunu insanlığın iç alemindeki zenginliğin önemini algılar. Jean-Pierre Nükleer araştırma merkezinden bir teklif alırken Aylin ise New Rachel Hastanesinden teklif alır. Bu arada ikisi arasında ayrılık kaçınılmaz bir son olurken ikisi de ayrı yollara giderler.

Adı Aylin – Ayşe Kulin Kitap Tanıtımı

Aylin, hastanede tanıştığı Afganistanlı doktor Azim’in eşi 11 yaşından bu yana arkadaşı olan Zeynep olduğunu öğrenir. Aylin, Zeynep ve Azim ile gittiği Afganistan kokteylinde Paswak adındaki Birleşmiş Milletlerin Afgan bir esiri ile karşılaşır. Paswak evlidir ama Aylin ile arasında duygusal bir bağ oluşmuştur. Deli dolu bir aşk hikayesi yaşarlarken Paswak,  Hindistan’a gönderilir. Aylin ise ya sevdiği adamı peşinde dünyayı adım adım dolaşacak veya mesleğini yapacaktı. Aylin çok zor da olsa kendini toparlayarak mesleğine devam ederken meslektaşı olan Michel ile tanışır. Yahudi kültürüne yakın olan Michel ile evlenen Aylin, dinini değiştirmeyi dahi göze alır. Aylin çocuk yapma isteğini gerçekleştiremez ve  6 düşük yaptıktan sonra artık vazgeçer.

Aylin kendisi gibi doktor olan Michel ile her an birlikte olmalarından memnun olsa da zamanla sıkılır ve birbirlerinden koparlar. Aylin’in yurt dışında olduğu günlerden birinde Michel bir arkadaşının evinde Barbara isimli bir bayanla tanışır ve bu tanışma ile evliliğini bitirir. Aylin kocasını kaybettiği için çok üzgün ve suçluluk duygusu yaşarken kötü günleri arkasında bırakıp mesleğinde ilerlemesi devam eder.

Ancak ani bir kararla artık tatmin olmadığı ortamdan uzaklaşarak Oklahoma’ya savaşta yaralanan askerleri tedaviye gider. Aylin buradaki orduya girerek görevinde devam ederken sivil hayata uyum sağlayamayan bir hastayla karşılaşır. Aylin bu hastayı tedavi ederken çalışırken Amerikan ordusunun askerlerini cesaretlendirmesi için verdiği bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle hastanın bu duruma geldiğini tespit eder ve orduya karşı çıkarken kendisinin baskılandığını hisseder. Aylin bu tepkileri sindiremeyerek ordudan ayrılır. Bir gün evinin bahçesinde evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından kendi ölü bulunur.  Zengin ve ünlü insanların yaşadığı mahallede olayın duyulmaması için dosyayı apar topar kaza denilenerek kapatırlar. Ancak gerçekler öyle midir yoksa gerçekten de bir kaza mıdır?

 

 Adı aylin kitabında insanın hayattaki istek ve beklentileri için gereken çaba ve müdahalesinin yanında azmin neticesi ve hayatın ödüllerinin kıymeti anlatılırken hayatta yaşanabilecek çok farklı sürprizlerin de olduğunu işleyen sürükleyici bir hikayedir.

 

 

Sayfa sayısı : 398

Baskı Yılı: 1997

Dili: Türkçe

Yayınevi: Everest Yayınları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test