Zülfü Livaneli Serenad Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 12 Mart 2017
  • 944 kez görüntülendi.
Zülfü Livaneli Serenad Pdf E-Kitap Tanıtımı

Zülfü Livaneli Serenad Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Zülfü Livaneli Serenad Pdf E-Kitap Tanıtımı
Olaylar, 2001 yılının Şubat ayının soğuk bir gününde, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevinde olan Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.

1930’lu senelerde İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş oluşturulan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya evveliyatına ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 senedir süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bilmiş olduğu Yahudi Soykırımı olsun isterse çok azca kimsenin bilmiş olduğu Mavi Alay, tüm siyasi sorunlarda aslolan harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sıkı sıkı kavrayan Serenad’da Zülfü Livaneli’nin romancılığının en temel niteliklerinden biri gene başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

Zülfü Livaneli Serenad Pdf E-Kitap Tanıtımı

Türk edebiyatının en duygusal yazarlarından kabul edilen Zülfü Livaneli tarihin acımasızın sayfalarında başgörevinde yine insan olan farklı bir aşk hikayesi ile okurlarını cezbediyor.

Yıllar önce  İstanbul’da hocalık yapmış olan bir profesör yıllar sonra Amerika’dan Türkiye’ye gelir ve ilk iş olarak Şile’ye gitmek ister. Bu kısa seyahat ile aslen 60 senelik bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve tarihin acımasız vakaları arasında masum insanoğluın ve aşkların başından geçenleri okuyorsunuz.

Serenad kitabı ile Zülfü Livaneli’nin kaleminin gücünü bir kere daha görüyorsunuz ve hayata dair yeni dersler çıkartıyorsunuz. Değişik bir aşk hikayesi okumak isteyenler için harika bir kitap.

**********

Maya, 1965 doğumlu bir çocuk anası dul bir bayandır. Yıllardır İstanbul Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler kısmınde çalışır ve görevi yabancı konukları en iyi şekilde ağırlamaktır. Bir gün ondan Maximilian Wagner ismindeki Alman adlı fakat Amerikalı olan Profesör hekim’u karşılaması istenir.

Maya, profesörü karşılamaya havaalanına giderken bu yaşta bir adamın niçin geldiğini merak eder. Maya, elinde profesörün isminin yazılı olduğu kağıt ile beklerken, beklediğinin aksine yaşını göstermeyen oldukça yakışıklı bir beyefendi kendisini beklediği birey olarak tanıtır.

Zülfü Livaneli Serenad Pdf E-Kitap Tanıtımı

Profesör 1939-42 yılları içinde İstanbul’da yaşamıştır ve o vakit da kaldığı yer olan Pera Palas Hotel’inde kalmak ister. Maya, Profesörü kalacağı hotele yerleştirir.

Ertesi gün Profesör’ü almak için hotele gittiği sırada Profesör’ün ayrılmış olduğunu öğrenir ancak Maya’nın dikkatini hotelin önünde bekleyen beyaz araç çeker. Aynı araç önceki gün de oradadır ve Maya aracın kendisini takip ettiğine dair şüphe duyar ancak fikir saçma geldiği için Üniversite’ye geri basar. Üniversiteye vardığında Rektör onunla görüşmek ister. Bu öğrenci çok şaşıran Maya’yı bir süpriz daha bekler. Takip ettiğini düşündüğü kişiler Rektör ile bir aradadır ve Maya’dan Profesör’ün her hareketini takip etmesini talep ederler.

Maya hotele geri döndüğünde Profesör Wagner ile karşılaşır. Profesör ondan yarın sabah 5’te kendisini almasını ister. Maya sabah profesörü aldığında profesör Şileye gitmek istediğini söyler. Maya bu buz gibi havada orada ne yapacaklarını pek anlamasa da yine de profesörü istediği yere götürür. Gittiklerinde profesör sahile iner ve kemanını çıkartarak serenad oluşturmaya başlar. Böyle saatlerce bekleyen Maya daha fazla bekleyemez profesörün yanına gider. Maya gördüğü karşısında şok olur. Profesörün elleri soğuktan mos mor olmuştur ve donmak üzeredir. Bu nedenle acilen profesörü otomobile taşır fakat araba çalışmaz. Bunun üzerine sahildeki kapalı olan çalışmayan hotele giderler. Profesör “sutma, sutum, struma” diye sayıklar. Profesör donmak üzeredir ve Maya ne yapacağını bilemez. Önce profesörün sonra da kendi elbiselerini çıkartarak kendi vücut ısısı ile onu ısıtmaya çalışır ve başarılı da olur.

Profesör hastaneye kaldırılarak bir süre hastanede tedavi görür. Bu sırada da Maya’nın peşini MİT, Fransız ve Alman haber alma servisleri bırakmaz. Maya web üzerinden profesör hakkında bilgiler öğrenir ve daha fazlası için profesör ile mevzuşmak için hastaneye gider. Hastaneye geldiğinden doktordan profesörün 6 aylık ömrü kaldığını öğrenir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test